Geçmişte Ve Günümüzde İnsanlar Yerleşim Yerlerini Seçerken Nelere Dikkat Etmişlerdir? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Geçmişte Ve Günümüzde İnsanlar Yerleşim Yerlerini Seçerken Nelere Dikkat Etmişlerdir?

    0

Geçmişte Ve Günümüzde  İnsanlar Yerleşim Yerlerini Seçerken  Nelere Dikkat Etmişlerdir?

İnsan sosyal bir varlı olduğu için fiziksel ve sosyal ihtiyaçları olduğundan  kendilerine uygun yaşam alanı seçmeye dikkat etmişlerdir .  İlk insanlara baktığımızda avcılık ve hayvancılık ile geçimini sağladıklarından dolayı mağaralara sığınmışlar ve yaşamlarını orada sürdürmüşlerdir .  Özellikle iklimin elverişli olduğu alanları seçmişlerdir .  

Yerleşecekleri yerde suyun olması çok önemlidir . Nehir, göl, akarsu gibi  doğal kaynakların çevresinde yaşamaya başlamışlardır . Tarımsal açıdan verimli olan toprakların yakınında yerleşim yerleri açmışlardır .  Sanayinin gelişmiş olduğu ve ulaşım sisteminin uygun olduğu alanlarda insanlar yaşamayı tercih etmişlerdir.

Günümüzde yerleşim yerleri seçilirken ise şunlar gözetilmiştir:  İlk insanların yaptığı gibi iklimin uygun olduğu alanlar tercih edilmektedir , Sanayi ve ulaşımın geliştiği alanlar tercih edilmektedir , suyun varlığı çok önemlidir , alışveriş merkezlerinin yaygın olduğu şehir merkezlerinde yaşamayı tercih edenler de vardır , kimileri ise köyde olan yaşamını devam ettirip verimli topraklarını işletmeyi tercih etmektedir.  iş imkanlarının olduğu, istihdam olanaklarının sağlandığı bölgeleri günümüz insanları yerleşim yeri olarak tercih etmektedirler.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.