Ege Bölgesi'nin Gölleri Ve Akarsuları Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Ege Bölgesi'nin Gölleri Ve Akarsuları Nelerdir ?

    3

Ege Bölgesi'nin Gölleri Ve Akarsuları

Dağların denize dik olarak uzandığı Ege Bölgesi  iklimin ve sıcaklığın en uygun olduğu bölgelerdendir .  Denizellik  etkili  olduğu için  turistik bölgelerimizden biridir .  Ege kıyıları girintili ve çıkıntılı olduğu için  denize kıyısı en fazla olan bölgelerden biridir .  Ege bölgesi  doğal göl bakımından çok zengin değildir .  

Ege Bölgesinin gölleri şunlardır:  Marmara Gölü, Bafa Gölü, Simav Gölü, Işıklı Göl, Kemer  Baraj Gölü, Adıgüzel Baraj Gölü, Serçin Gölü, Azap Gölü Ege Bölgesinin gölleri arasında yer almaktadır .

Ege Bölgesinin akarsuları ise şunlardır:  Gediz  Nehri, Küçük Menderes ve Büyük Menderes, Sakarya Nehrinin Kolları,  Susurluk Nehrinin Kolları  ve  Bakırçay  Ege  Bölgesinin akarsuları arasında yer alır.


Ege Bölgesi'nin graben ovalarında  eğim fazla olmadığı için  akarsular devamlı yatak değiştirir ve bu da menderesli vadilerin oluşumunu sağlar. Ege Bölgesi'nde akarsuların yatak eğimi az olduğundan dolayı  hidroelektrik potansiyelleri de azdır. Ege  Bölgesi ülkemizin en  uzun kıyı şeridine sahip olan bölgesidir.


3 yorum:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.