Düzenli Ordunun İlk Başarısı Hangisidir? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Düzenli Ordunun İlk Başarısı Hangisidir?

    0

Düzenli Ordunun İlk Başarısı Hangisidir?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurduğu düzenli orduların ilk zaferi 10 Ocak 1921’de gerçekleşen Birinci İnönü zaferidir.


Yunanlılar Milletimizin ulusal kurtuluş hareketini engellemek için  her türlü yola başvuruyorlardı . Bundan dolayı birçok şehrimizi işgal etmeye başlamışlardı . Bursa , İznik , Balıkesir gibi şehirler işgale uğramıştı . Düzenli orduya karşı çıkan bir grup vardı . Bunlar Demirci Mehmet Efe ve Çerkez  Ethemdi .   Bunların çıkardığı isyan Yunanlıların işine geliyordu . Düzenli ordu bu isyanları bastırmak için harekete geçmiş ve  Çerkez  Ethem’ e karşı üstünlük sağlamışlardır .  Daha sonra ise  Bursa’dan gelen Yunanlılar ile Düzenli ordularımız İnönü’de karşı karşıya gelmiş ve Birinci İnönü Savaşı düzenli orduların zaferi ile taçlanmıştır . Birinci  İnönü zaferi ile düzeni ordumuz büyük bir sevinç yaşamıştır ve bu zafer ülkemizin içte ve dışta tanınmasına sebep  olmuştur . Bir çok olumlu gelişmeyi de beraberinde getirmiştir . Birinci İnönü zaferi Londra Konferansı’nın toplanmasına neden olmuştur .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.