Coğrafya'nın Egemenlik Kurmada Etkisi Nedir? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Coğrafya'nın Egemenlik Kurmada Etkisi Nedir?

    0

Coğrafya'nın Egemenlik Kurmada Etkisi Nedir?

Bir ülkenin bulunduğu coğrafya o ülkenin uluslararası siyasetini ve dünyadaki gücünü önemli ölçüde etkilemektedir.  Coğrafyası zengin olan topraklarda hakimiyet kuran bir devlet her  açıdan gelişir ve ülkesini zengin bir ülke haline getirir . 

Ülkenin yaşadığı coğrafyada zengin yer altı kaynakları bulunuyorsa ve bunu işleyecek olan nitelikli elemanları yetişmişse , iklimi yaşamaya ve yerleşmeye elverişli ise , zengin petrol ve doğalgaz hatlarına sahip bir coğrafyada kurulmuşsa ve önemli boğazlara , adalara , göllere , denizlere sahipse o ülkenin dünyaya hükmetmesi ve güçlü olması normaldir .  Örneğin;  Amerika Birleşik Devletleri şu anda dünyanın süper gücüdür çünkü bulunduğu coğrafya her açıdan yeniliğe ve gelişmeye açıktır .

Gelişmiş olmasından dolayı dünyaya hükmetme yetkisine sahiptir .  Ülkemiz de üç kıtanın birleştiği önemli bir yerde bulunması , İstanbul ve Çanakkale Boğazı'na sahip olması gibi bir çok avantajlarından dolayı hatırı sayılır ve önemli bir ülkedir .  Coğrafyanın yaşamaya uygun olduğu topraklar her alanda gelişmeye ve büyük bir güce sahiptir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.