Atatürk’ün Gittiği Okullar - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Atatürk’ün Gittiği Okullar

    0

Atatürk’ün Gittiği Okullar Nelerdir ? 

* Mahalle Mektebi  ve Şemsi Efendi Okulu:  Mahalle Mektebi dini eğitim verdiği  için annEsi Mustafa Kemal’in bu okula gitmesini isterken babası ise Şemsi Efendi Okuluna gitmesini istemiştir . Atatürk annesinin gönlü olsun diye önce Mahalle Mektebi’ne daha sonra ise  Şemsi Efendi Okuluna gitmiştir . Daha sonra babası ölünce Mustafa Kemal annesi ile birlikte annesinin ağabeyinin yanına gitmişlerdir .

* Selanik Askeri Rüştiyesi:  Rüştiye ortaokul anlamına gelir . Bu okul Mustafa Kemal’in siyasi hayatındaki disiplin ve  düzen ile askerlik temellerinin atıldığı okul olması yönünden çok önemlidir . Bu okulda Mustafa Kemal’e matematik öğretmeni  Kemal adını vermiştir .

* Manastır Askeri İdadisi :  İdadi lise demektir . Bu okulda tarih öğretmeni sayesinde tarihe ilgi duymuş , arkadaşı  sayesinde edebiyata ilgi duymuş , arkadaşı Ömer Naci sayesinde Namık Kemal’i tanımış ve onun vatan şiirlerinden etkilenmiştir .  Samimi arkadaşı olan Fethi Okyar sayesinde ise Fransız İhtilalinin öncülerini tanımıştır . Ziya  Gökalp , Tevfik Fikret gibi düşünürlerin eserlerinden etkilenmiştir .

* İstanbul Harp Okulu : Bu okulu ise teğmen rütbesi ile bitirmiştir .

* İstanbul Harp Akademisi :  Mustafa Kemal 1905 yılında bu okulu kurmay yüzbaşı olarak başarı ile tamamlamıştır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.