Atatürk'ün Çocukluk Dönemi, Yaşadığı Bölgedeki Sosyal Ve Kültürel Ortamını Anlatan Yazı - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Atatürk'ün Çocukluk Dönemi, Yaşadığı Bölgedeki Sosyal Ve Kültürel Ortamını Anlatan Yazı

    0

Atatürk'ün Çocukluk Dönemi, Yaşadığı Bölgedeki  Sosyal Ve Kültürel Ortamını Anlatan Yazı

Ulu  Önder  Gazi  Mustafa Kemal 1881  yılında  Balkanlar'da  Yunanistan'ın  Selanik  şehrinde  dünyaya  gelmiştir . O  dünyaya  geldiğinde Osmanlı Devleti  sıkıntılı zamanlar yaşamaya başlamıştı . O  dönemde  Balkanlarda bir çok problem baş göstermekteydi  .  Doğduğu  şehir  olan  Selanik kozmopolit  bir  yapıya  sahipti .  Her  ne kadar kozmopolit  bir  yerde yaşasa da Yunanlılar  Müslüman unsuru  görmek  istemiyordu .

 Balkanlardaki Türklüğün  ekonomik ve sosyal yaşamı Mustafa Kemal'in fikirlerinin oluşmasına büyük  katkı sağlamıştır . Mustafa Kemal'in çocukluğu döneminde  Balkanlar karışık bir sürecin içindeydi ve sosyal yapısını korumak için çeşitli mücadeleler vermekteydi  Balkan  şehirleri . Balkan halkı mücadeleci bir ruha sahip olan bir halktı . Atatürk de  böyle  bir ortamda dünyaya gelmişti .  Annesi Zübeyde Hanım , babası Ali Rıza Efendi'dir . Annesi  Konyar  yörüklerinden , babası ise Kocacık yörüklerinden olan Mustafa Kemal'in beş kardeşi vardı . Bunlardan dördü küçükken çeşitli hastalıklar sebebi ile ölmüş hayatta ise Makbule adında kardeşi  kalmıştı . Ulu  Önder Gazi Mustafa Kemal'in düşünce hayatının gelişmesinde  İstanbul ,  Manastır , Selanik ve  Sofya gibi şehirler  etkili olmuştur .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.