Atatürk'e Başkomutanlık Yetkisi Ne Zaman Verildi ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Atatürk'e Başkomutanlık Yetkisi Ne Zaman Verildi ?

    0

Atatürk'e Başkomutanlık Yetkisi Ne zaman Verildi?

Yunanistan İnönü Savaşlarını kaybetmiş yeni bir harekete geçebilmek için büyük bir hazırlık içindeydi. İngiltere Yunanistan'a eskisi gibi güvenmese de  ona bir şans daha vermek istemiş ve askeri ve ekonomik yönden Yunanistan'a yardım etmiştir. Daha sonra Yunanlılar ile Kütahya Eskişehir Savaşı olmuş ve bu savaşta  Türk ordusu  yani düzenli ordumuz mağlup olmuş ve büyük kayıplar yaşanmıştır. 

Bunun üzerine Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk düzenli orduyu güçlendirmek için Sakarya'nın doğusuna  çekmiş her ne kadar bu eleştirilere tabi olsa da daha sonra düzenli ordumuz başarılarına devam edecektir.  TBMM'de Mustafa Kemal'e karşı muhalefet olmuş ve bu giderek güçlenince  Başkomutanlık Kanunu ( 5 Ağustos 1921 ) çıkarılmış, 

Tekalifi Milliye emirler yani milli emirler yayınlanmış, 

TBMM'ye duyulan güven azalmaya başlamış, 

Fransa ile olan görüşmeler sona ermiş, 

düzenli ordudan vazgeçilerek tekrar Kuvayi milliyeye  dönülmesi gibi tepkiler oluşmuştur. 

Kütahya Eskişehir Savaşı devam ederken eğitime verilen önem hiçbir zaman yok olmamış, Mustafa Kemal bu sırada Maarif Kongresinin toplanmasını sağlamıştır.


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.