Atatürk Ben Size Savaşmayı Değil Ölmeyi Emrediyorum Sözünü Hangi Savaşta ve Hangi Cephede Söylemiştir? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Atatürk Ben Size Savaşmayı Değil Ölmeyi Emrediyorum Sözünü Hangi Savaşta ve Hangi Cephede Söylemiştir?

    0

Atatürk Ben Size Savaşmayı Değil Ölmeyi Emrediyorum Sözünü Hangi Savaşta ve Hangi Cephede Söylemiştir?


Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Conkbayırı , Arıburnu ve Anafartalar'da önemli başarılara imza atmıştır .  Bu savaşın sonucunda İtilaf devletlerinin Çanakkale ve İstanbul boğazını ele  geçirme isteği son bulmuş ve kazanan değil  kaybeden  taraf İtilaf  Devletleri olmuştur .

Bu  sözü  Çanakkale Savaşı sırasında ve   Çanakkale cephesinde söylemiştir .  Sözün  tam doğru şekli şudur : '' Ben size taarruzu emretmiyorum , ölmeyi emrediyorum.  Biz  ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimizi  başka  kuvvetler ve başka kumandanlar alabilir . '' diyerek ölümü göze almış ve  vatanının bağımsızlığını her  şeyden önde tutmuştur.  

Çanakkale cephesinde yaşananlar tam bir kahramanlık destanıdır .  İtilaf Devletlerinin  milletimizi yok etme amacı başarıya ulaşamamıştır . Çünkü  Ulu  Önder Gazi Mustafa  Kemal ve silah arkadaşları bu cephede çok iyi önder olmuşlar , hatta  bu cephede  gökten meleklerin de indiğine dair bilgiler vardır .  


Binlerce sivil insan hayatını kaybetmiş ,  Birinci dünya savalının süresi uzamış , Rusya'ya yardım gönderilememiş  çünkü Rusya'da Bolşevik İhtilali  çıktığı  için kendi  içinde mücadelesi başlamış , Fransız ve İngiliz gemisi çok büyük kayıplar vermiş ,  Mustafa Kemal Atatürk milli mücadelenin önemli  lideri olmuş ve bu savaşta parlamıştır .Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.