Çevrenizde Hayvan Barınakları Ve Bu Barınakların Kurulma Amaçları Hakkında Edindiğiniz Bilgileri Arkadaşlarınızla Paylaşınız.


Çevrenizde Hayvan  Barınakları Ve Bu  Barınakların  Kurulma Amaçları Hakkında Edindiğiniz Bilgileri  Arkadaşlarınızla  Paylaşınız.

Çevremde hayvan barınakları bulunmaktadır. Yedikule Hayvan  Barınağı, Üsküdar Geçici Hayvan Barınağı gibi barınaklar vardır. Bu barınakların amacı sahipsiz kalmış hayvanların her türlü gereksinimini sağlamak ve onların da bir can olduğunun bilincinde olarak onlara koşulsuz sevgi sunmak ve  onları korumak, kollamak, onlara zarar gelmesini önlemektir. Son yıllarda hayvan barınakları artmakta ve  insanlarımız da daha bilinçli olmaya başlamaktadır. Hayvanlar insanın en yakın dostudur ve bizim tarafımızdan korunmaya muhtaç olan, sevgiye ihtiyaç duyan  güzel canlardır, güzel dostlardır ve arkadaşlardır.

Hayvanları her zaman korumalıyız ve onları çok sevmeliyiz, onlara asla eziyet etmemeliyiz.
Not: Sokak Hayvanları İçin  Neler Yapılabileceğini  Arkadaşlarınızla Tartışınız.

Sokak hayvanları savunmasız, sevgiye muhtaç olan, ilgiye muhtaç olan canlardır. Onlar için insanlık çok şey yapabilir. Yeter ki buna gönüllü olalım ve yaptığımız iyilikler  koşulsuz olsun. Sokak hayvanları için öncelikle şunu yapmalıyız.  İçimizde hayvan sevgisini her zaman var etmeliyiz. Onlar sevmeli ve onlara asla kötü davranmamalıyız. Onları düşman gibi değil yardıma muhtaç dost gibi görmeliyiz. Yolda, çarşıda, mahallede gördüğümüz her türlü sokak hayvanı için  su kapları oluşturmalıyız ve onların suyu doya doya içmesini sağlamalıyız.  Hasta bir sokak hayvanı gördüğümüzde bunu ilgili  kurumlara söylemeliyiz ve onun veteriner hekime gitmesi için elimizden gelen fedakarlığı yapmalıyız. Onları öldürmemeliyiz, onlara eziyet etmemeliyiz. İnsan onuruna yakışmayacak hal ve hareketlerde bulunmamalıyız. Onların aciz olduğunu ve ancak bizim sevgimizle hayata tutunacaklarının her zaman farkında olmalıyız. Onlar için sıcak bir yuva yapmalıyız. Onlara yediklerimiz sağlıklı gıdalardan vermeliyiz.  Onlar için imkanımız varsa evimizin çevresine küçük kulübe yapmalıyız. Bakamıyorsak onları hayvan bakım evlerine göndermeye çalışmalıyız. Kısacası onlara merhamet edelim ve onların da yaşamaya hakkı olduğunu hatırlayarak sorumluluk alalım, sorumluluk verelim ve bilinçli hayvanseverler olalım.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top