Türk Milleti’nin Tekalif-i Milliye Gibi Toplumsal Dayanışma Ve Yardımlaşma Konularında Bugüne Kadar Göstermiş Olduğu Özveri ve Fedakarlıklarla İlgili Bir Araştırma Yapınız.


Türk Milleti’nin  Tekalif-i Milliye Gibi Toplumsal Dayanışma Ve Yardımlaşma Konularında Bugüne Kadar Göstermiş Olduğu Özveri ve Fedakarlıklarla İlgili Bir Araştırma Yapınız.

Yüce  Milletimiz askerinin her zaman yanında olmuştur ve ordusunu  hiçbir zaman yalnız bırakmamıştır. Kurtuluş Savaşı yıllarında bir yandan savaş devam ederken bir yandan da yoksulluk devam ediyordu. Askerlerimizin yeteri kadar  maddi kaynağı yoktu ve bunun için de Gazi Mustafa Kemal milli emirlerin çıkartılmasını sağladı ve halktan maddi yardım alındı. Herkes  gelirine göre ordumuza yardım etti ve ordumuzun alt yapısı güçlendirilmeye çalışıldı.

Ordu demek bizim için güç demektir, vatanı koruyan yiğitler, kahramanlar demektir. Bunun için de kadın erkek herkes askerimize elinden gelen her türlü fedakarlığı yapmış ve destek olmuştur. Ordumuzun savaşa hazır hale gelmesi için, ordumuzun maddi ve manevi ihtiyaçlarını sağlamak için her aile birer kat çamaşır, çift çorap hazırlamış  ve  komisyona vermiştir.

Halkımızın elindeki  tüm silah ve cephane üç gün içinde komisyona teslim edilmiştir. Terk edilmiş malların geliri orduya ait olmuştur.  Daha birçok şey orduya verilmiştir.Milli  Emirler ile  tüm ülke  sivil ve askeri gücünü savaş ortamına aktarmıştır. Milletimizin bu yaptıklarından  ne kadar fedakar ve vatan sevdalısı olduğunu anlayabiliriz. Milletimiz ülkesinin bağımsızlığı için, birlik ve bütünlüğü için ordusuna destek olmuş ve bu kutlu yolda ordusunu yalnız bırakmamıştır. Yakın bir zamanda ülkemiz maddi açıdan sorunlar yaşadığında  da halkımız ellerindeki dolarları, altınları, euroları bozdurup Türk lirasına geçiş yapmışlar ve ülkemizin  parasının daha değerli hale gelmesini sağlamışlardır.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top