Sizce de Sakarya Meydan Savaşı Ülkemiz İçin Bir Ölüm Kalım Savaşı Sayılabilir Mi? Yorumlayınız.


Sizce de Sakarya  Meydan Savaşı  Ülkemiz İçin  Bir Ölüm Kalım Savaşı Sayılabilir Mi? Yorumlayınız.

Sakarya Savaşı bence de bir ölüm kalım savaşıdır. Yunanistan ile Kütahya Eskişehir Savaşı yapılmış ve bu savaşın sonucunda düzenli ordumuz başarısız olmuştu. Bunun üzerine Yunanistan bundan güç alacak bir kez daha taarruza geçmiştir. Amaçları milletin iradesini yok etmek ve Ankara’yı ele geçirmekti. Sivrihisar’ı alan ve  Sakarya Nehri’nin doğusuna geçen Yunanlılar her geçen gün hedeflerine daha çok yaklaşıyordu. 

Milletimizin askeri açıdan umutları azalmıştı. Ölüm kalım  meselesiydi artık.  Bir şeyler yapılması gerekiyordu ve bunu yapan da  Ulu Önder Mustafa Kemal oldu. Mustafa Kemal Atatürk  askeri  açıdan umutların tükendiği anda savaşta taktik değiştirme yoluna gitmiştir.

Çizgi savunmasından  alan  savunmasına geçilmesini sağlamıştır. Böylece ordumuzun  bir bütün  halinde geriye çekilerek çizgi savunması yapması yerine,  geriye çekilmeden olduğu yerde savunma yapması benimsenmiştir. Yunanlılar  bizim taktik değiştirmemizden sonra taarruzdan savunmaya geçmek  zorunda kalmışlardır.  Bu savaş 22 gün sürmüş  ve  çok sayıda subayımız hayatını kaybetmiştir. Bundan dolayı da bu savaşa ‘’ Subay Harbi’’ de denilir. Bu savaşın kazanılmasından sonra halkın Türkiye Büyük Millet Meclisine olan güveni artmıştır. Düzenli ordular savunmadan taarruza geçmiş ve böylece İkinci Viyana Kuşatması’ndan itibaren başlayan geri çekilme sona ermiştir.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top