Atatürk Ressamı Neden Eleştirmiştir? Sizce Sanatçı Gerçekleri Mi Yansıtmalıdır? Yorumlayınız.


Atatürk Ressamı Neden Eleştirmiştir? Sizce Sanatçı  Gerçekleri Mi Yansıtmalıdır? Yorumlayınız.

 İbrahim Çallı, Atatürk’ün  isteği üzerine Etnografya Müzesi’nde bir sergi açar.
Bu sergide de yer alan “Zeybekler” tablosunu gören Atatürk, Çallı’ya döner ve “Biz Kurtuluş Savaşı’nda yemeye ekmek bulamıyorduk, senin resmindeki atlar nasıl semirmiş böyle?” diye sorar.

Usta ressam malzemelerini alır ve tablosundaki atı bir deri bir kemik hale getirir.

Atatürk ressamı şunun için eleştirmiştir:
Milletimiz, milletimizin hayvanları dahi   yiyecek bir şey bulamıyordu. Çünkü yoksulluk hat safhadaydı.  Ressamın da atı çok kilolu göstermesi aslında  gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü o yıllarda atlarımız açlıktan bir deri bir kemiğe bürünmüştü. Gerçek olan çizilmelidir, aktarılmalıdır tabloya. Daha sonra  zaten ressam da doğrusunu çizmiştir.  Bana göre bir sanatçı gerçekleri yansıtmalıdır, ve insanların da gerçekleri öğrenmesini sağlamıştır.  Sanatçı gerçekleri aktarırsa o yapılan sanat eseri de daha anlamlı hale gelir ve insanlar da gerçekleri öğrenmiş olur. Bunun için her zaman sanatçılar gerçekten, doğrulardan yana olmalıdır ve bunu da sanatına yansıtmalıdır.

Not: Atatürk’ün sanatçılar  ve sanat için söylediği sözler şunlardır:
* ‘’Sanatçı, esaslı kültür sahibi olmalı ve tarihi iyi bilmelidir.’’
* ‘’İnsanlarda bir takım ince, yüksek ve asil duygular vardır ki insan onlarla yaşar. İşte o ince, yüksek, derin ve asil duyguları en çok duyabilen ve diğer insanlara duyurabilen şairdir.”
* ‘’ “Yüksek bir insan toplumu olan Türk Milletinin tarihi bir özelliği de güzel sanatları sevmek ve onunla yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, doğuştan gelen zekasını, ilme bağlılığını, güzel sanatlar sevgisini ve milli birlik duygusunu devamlı olarak ve her türlü vasıta ve önlemlerle bağlayarak geliştirmek milli idealimizdir.”0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top