Yukarıdaki Metinden Yola Çıkarak İş İnsanının Neye Karşı Olduğunu Belirtiniz Ve Karşı Olunan Tutum Hakkındaki Düşünceleriniz Nelerdir? Yazınız.


Yukarıdaki Metinden Yola Çıkarak İş İnsanının  Neye Karşı Olduğunu  Belirtiniz Ve Karşı  Olunan Tutum Hakkındaki Düşünceleriniz Nelerdir? Yazınız.

Bir iş insanı, şirketine yönetici olarak işe alacağı adaylarla  görüşmelerini  yemek eşliğinde yaparmış. Böyle bir yemekte; ‘’ Buyurun, hem yemeğimizi yiyelim hem de  görüşmemizi yapalım.’’ demiş. Aday,  daha yemeğin tadına bakmadan hemen tuza uzanmış. Yemeğin sonunda iş insanı: ‘’ Beyefendi, size teşekkür ederim ama sizi fabrikamda müdür olarak işe alamam.’’ demiş. 

Aday şaşırmış ve nedenini sormuş. O  da bu soruya, ‘’ Ben, önüne gelen çorbanın  tadına bile bakmadan  tuz atacak kadar ön yargılı birine  fabrikamı teslim  edemem.’’ diyerek yanıt vermiş.

İş insanının karşı olduğu durum adamın ön yargılı olması ve çorbanın tadına bakmadan çorbaya tuz atmasıdır. Böyle insanlar işe alım yapacağı zaman da  iş başvurusu yapan kimsenin özelliklerini tanımdan, dış görünüşüne bakarak yanlış seçimler yapabilir.  Gerçekten başarılı insanları işe almayabilir ve hak etmeyen kişileri başa getirebilir. Hal böyle  olunca da fabrikada gelişme ve olmaz ve ön yargılı kimselerin  olduğu yerde de  işler yerinde gitmez. Böyle ön yargılı kimselerin değerlendirmeleri de objektif olmaz. Çünkü  kesin kararlar verirler ve sorgulama yeteneğine sahip olamazlar.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top