Yaşadığınız Yeri Düşünerek, Coğrafi Özelliklerin İnsanların Yaşayış Tarzı Ve Ekonomik Faaliyetleri Üzerindeki Etkisini Tartışınız.


Yaşadığınız Yeri  Düşünerek,  Coğrafi Özelliklerin  İnsanların Yaşayış Tarzı Ve Ekonomik  Faaliyetleri  Üzerindeki Etkisini  Tartışınız.

Yaşadığım yer İç Anadolu’nun doğusunda yer alan Sivas ilidir. Yaşadığım yerin ortalama yükseltisi fazladır.  Sivas’ta yazlar sıcak ve kurak geçerken kışlar ise kar yağışlı, buzlu, soğuk geçer.  Bundan dolayı da iklimi karasal iklimdir. Karasal iklim olduğu için de insanlar da ona göre geçimlerini  sürdürürler.  Burada hayvancılık yapılır, dağlık ve engebeli olmayan alanlarda  ise tarım yapılır. 

Sivas yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin ikinci büyük şehri olmasına rağmen burada tarım fazla gelişmemiştir.

Sivas’ta kışın hava çok soğuk olur ve bunun için de insanlar kalın giysiler tercih ederler. Yaz mevsimin de çok uzun sürmez. Burada deniz olmadığı için  hava sert ve soğuktur.  Madenler bakımından zengin bir ildir.  İnsanlar madencilikten geçimini sağlar, hayvancılıktan geçimini sağlar. Yazın inşaat  işleri olduğu için  inşaat işlerinde  çalışılır. İnşaat işinde çalışan kimseler kışın soğuktan dolayı daha sıcak ve ılıman   şehirlere iş bulmak  amacı ile gitmek zorunda kalırlar. Tahıl, baklagiller ve sanayi ürünleri önemli tarım ürünleri arasında yer alır. İklimin sert olmasından dolayı sebzecilik ve meyvecilik fazla gelişmemişti. Sivas’ta bal da  üretilmektedir. Kışın Yıldız Dağlarında kayakçılık yapılmaktadır.  Buradan elde edilen gelir de  ülke ekonomisine katkı sağlar.  Tarihi  yerleri vardır, sıcak ve soğuk çermik  vardır, kaplıcaları vardır. İnsanlar iklime uygun hareket ederler.0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top