Türk Tarihine Damga Vuran Kişilerden Hangisiyle Tanışmak İsterdiniz. Nedenleriyle Yazınız.


Türk Tarihine Damga Vuran Kişilerden Hangisiyle Tanışmak İsterdiniz. Nedenleriyle Yazınız.

Türk Tarihine damga vuran bir kişi ile hatta birden çok kişi ile tanışmak isterdim.  Öncelikle 2. Murat’ın oğlu, Akşamsettin’in  öğrencisi olan, bilim ve kültüre çok önem veren ve birçok dil bilen 2. Mehmet ile yani Fatih Sultan Mehmet ile tanışmak isterdim. Onunla tanışmak istememin en önemli nedeni onun bilgili ve çalışkan olmasıdır. Daha küçük yaşta olmasına rağmen bu kadar fazla dil bilen kişi ile konuşmak ve nasıl bu kadar başarılı olduğunu ona sormak isterdim.  

Nasıl böyle bilgili ve büyük bir komutan olduğunu sorardım.  Arapça, Farsça , Slavca, İbranice, Çağatayca,  Latince, Rumca gibi dilleri nasıl öğrendiğini ve öğrenme merakının nereden geldiğini sormak isterdim. İstanbul’u  fethetmeye nasıl karar verdiğini ve bu zorlu yolculukta neler ile karşılaştığını onun ağzından  duymak isterdim.  Yazdığı şiirleri bir de onun ağzından dinlemek isterdim.  Büyük ve engin bir hoşgörüye sahip olmasının  nedenini sorardım. Başarılı bir insan olan Fatih Sultan Mehmet ile saatlerce konuşmak ve aklımdaki tüm soruları ona sormak isterdim.

Türk tarihine damga vuran çok kişi vardır fakat ben bir de Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tanışmak isterdim.  Küçücük yaştan beri kitap okuyan ve elindeki harçlığına bile kitap alan  Atatürk’e bu okuma merakının nereden geldiğini sorardım. Vatan ve milletinin değerlerini her şeyin üstünde tutmasının nedenini sorardım.  Kurtuluş Savaşı’nın en zor yıllarında  , halkı ile nasıl mücadele ettiğini, bağımsızlık ve Cumhuriyet için  nasıl emekler harcadığını onun bizzat kendi ağzından duymak isterdim. Ülkesinin bir karış toprağını bile düşmana teslim etmediği için  ona ve tüm askerlere teşekkür ederdim. Nasıl böyle bilgili ve ileri görüşlü bir kişiliğe  sahip olduğunu sorardım .Daha birçok şey sorardım. Hem Fatih Sultan Mehmet’e, hem de Ulu Önder Mustafa Kemal’e sarılmak ve  ellerinden öpmek isterdim.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top