Tarih Öğrenilmesine Önem Verilmemesi Sonucu Ne Olur?


Tarih Öğrenilmesine Önem Verilmemesi Sonucu Ne Olur?  

Bir millet geçmişini iyi bir şekilde öğrenmek istiyorsa, geçmişte yapılan hatalardan ders çıkarmak istiyorsa mutlaka tarih hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Tarihini öğrenmeyen bir toplum geçmişte yapılan hataların aynısını yapmaya ve gerilemeye devam eder. Tarih öğrenilmediği zaman  milli bir  kimliğiniz de olmaz ve geçmişimize yabancı kalırız. 

Geçmişimize yabancı kaldığımız  zaman da kültürümüzü, kültürel değerlerimizi bilmeyiz ve  kısa zamanda  toplum olarak dağılmaya başlarız. İnsanlığın ortak mirası hakkında bilgi sahibi olamayız.

Geçmiş ve gelecek arasında köprü kurulamaz. İnsanlığın geçmiş yaşantısındaki deneyimlerden faydalanılamaz. Bilginin gelecek nesillere aktarımı sağlanama. Kültür ve uygarlık yaşamının gelişimi azalır. Toplumda birlik, beraberlik, dayanışma ve milliyetçi  duygular azalır ve bundan dolayı da toplum içinde bir bütünlük sağlanmamış olur. Milli duygular pekişmez ve milli duygular pekişmediği için de milli birlik  de olmaz. Ortak geçmiş bilinmediği için ortak duygular da olmaz, olamaz. İşte tüm bunların olmaması için, geçmiş ve gelecek arasında köprü kurulması için, milli birlik ve beraberlik olması için, kültürün ve dilin korunması için mutlaka tarihimiz öğrenmeliyiz ve gelecek nesillere de öğretmeli, aktarmalıyız.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top