Nusret Mayın Gemisi Hakkında Bilgi Toplayınız.


Nusret Mayın Gemisi Hakkında Bilgi Toplayınız.

Nusret Mayın Gemisi Çanakkale Savaşı’nın en önemli sembollerinden biridir. Çünkü Çanakkale deyince akla gelenlerden ilki de Nusret Mayın Gemisi’dir. 18 Mart günü Nusret Mayın Gemisi büyük bir başarı sağlamıştır. Düşmanın donanmasını büyük bir yenilgiye uğratan bu gemi  sadece 26 mayınla büyük bir başarı sağlamış ve milletimizin kaderini yenilgiden zafere dönüştürmüştür. Nusret Mayın Gemisi sayesinde düşmanların gemisi Çanakkale Boğazı’na girememiş ve vatanımızı yok edememişlerdir.

Nusret Mayın Gemisi şu anda Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunmaktadır. Merak edenler Mersin’e gittiği zaman  onu görebilir.  Nusret Mayın Gemisi Almanya’da yapılmıştır. Bu gemi özel şekilde mayın dökme gemisi olarak inşa edilmiş bir  gemidir.

Dar alanlarda kolay bir şekilde  çeşitli manevralar yapabilen bu gemi az su çekerdi. Az su  çektiği için de  mayın alanları üstünde rahat  ve kolay bir biçimde hareket edebilmekteydi yalnız Osmanlı Devleti maddi sıkıntılar yaşadığı için gerekli olan  mayınları bulamayacak duruma düşmüştü.
Nusret Mayın Gemisi 1955 yılına kadar  görev yapmış, 1962 yılında ise özel sektöre satılmıştır. 1990 yılına kadar ise kuru yük gemisi olarak çalıştırılmıştır. Nusret Mayın Gemisi 1990 tarihinde ise  Mersin Limanı’ndaki sulara gömülmüş ve daha fazla dayanamamıştır. Aradan 10 yıl geçmiştir. 10 yıl sonra Mersin Belediye Başkanı tarafından  büyük bir titizlikle çalışılmış ve gemi  tekrar çıkarılmış ve hak ettiği yere konmuştur. Gerekli olan bakım ve onarımı da sağlanmıştır.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top