Bir Ülkenin Bağımsızlığı Sizce Neden Önemlidir? Açıklayınız


Bir Ülkenin Bağımsızlığı  Sizce Neden Önemlidir? Açıklayınız

Bir ülkenin bağımsız olması,  o ülkede yaşayan insanların özgür olması insan hakları açısından çok önemlidir. Bir ülkenin bağımsız olması demek, o ülkenin  başka bir ülkenin manda ve himayesi altında yaşamaması demektir. Bağımsızlık, bağımsızca yaşamak, ana dilini özgürce kullanmak, kültürünü dilediğince yaşamak insanın ancak kendi yaşadığı topraklarda, kendi ülkesinde mümkündür.

Başka bir ülkenin kölesi, mandası durumuna düştüğümüz zaman  bizim için yaşam da son bulmuş olur. Çünkü Türk Milleti, Türkiye Cumhuriyeti  üstat  Mehmet Akif Ersoy’un da dediği gibi  ezelden beri hür yaşamış ve hür yaşamaya da devam edecektir. 

Bağımsızlık bir  ülkenin  özgür olması,  kimseye muhtaç olmaması , özgürce yaşamını sürdürebilmesidir. Bunun için , atalarımızın kanları ile sulanan bu toprakların kıymetini bilmeliyiz ve bağımsızlığımızın   kaybedilmemesi için var gücümüzle çalışmaya devam etmeliyiz . Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal’in bağımsızlığın önemi ile ilgili şu sözlerini de aklımıza yerleştirmeli ve bağımsızlığın ne kadar önemli olduğunu daha iyi kavramalıyız:
‘’ Bu millet  bağımsızlıktan yoksun yaşamamıştır, yaşayamaz ve  yaşamayacaktır.’’
* ‘’ Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.’’
* ‘’ Bağımsızlık,  uğruna ölmesini bilen  toplumların hakkıdır.’’
* ‘’ Türk esirlik kabul etmeyen bir millettir.’’


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top