Yaşadığınız Çevrede Özel Gereksinimi Olan Bireyler Var Mıdır? Bu Bireylere Karşı Nasıl Davranmamız Gerektiğini Açıklayınız.


Yaşadığınız Çevrede Özel Gereksinimi Olan Bireyler Var Mıdır? Bu Bireylere Karşı Nasıl Davranmamız  Gerektiğini Açıklayınız.

Özel  gereksinimi olan çocuklar bana göre aynı zamanda özel çocuklardır ve sevgiye, ilgiye, merhamete  en çok da onların ilgisi vardır. Yaşadığım çevrede özel gereksinimi olan bireyer vardır.  Komşumuzun   çocuğu otizmli bir çocuktur.  Çok hareketli ve yerinde hiç durmayan, çok tatlı ve masum bu çocuktur. 

Bu ve bunun gibi kardeşlerimize karşı sabırlı olmalıyız ve onlara çok nazik davranmalıyız. Onları toplumdan soyutlamamalıyız. Ailelerine destek olmalıyız. Oyun oynarken  otizmli arkadaşlarımızla da oyun oynamalıyız ve onları topluma  kazandırmak için var gücümüzle çalışmalıyız.

Onlara karşı ön yargılı olmamalıyız. Hoşgörülü ve sevecen olmalıyız. Böyle arkadaşlarımıza  yapamadığı işler konusunda yardımcı olmalıyız. Anne ve babasına da ailemizdeki yetişkin bireyler destek olmalıdır. Birlik, beraberlik ve dayanışma içinde hareket ederek bu kardeşlerimiz ile can yoldaşı olmalıyız ve onları asla küçü görmemeliyiz. Şımarık davranışlar içine girmemeliyiz.  Empati kurma becerisine shaip olmalıyız. Kendimizi  onların yerine koyarak hayata bir de onların gözünden bakmalıyız. İşte bunu yaptığımız zaman daha anlayışlı, daha sabırlı ve daha hoşgörülü bir insan olabiliriz.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top