Sizler de Çevrenizden Bildiğiniz İmece Faaliyetlerine Örnek Veriniz.


Sizler de Çevrenizden  Bildiğiniz İmece Faaliyetlerine Örnek Veriniz.

İnsan her şeyi  tek başına yapamaz. Bunun için de  yardımlaşma ve dayanışmaya ihtiyaç vardır. Yardımlaşma ve dayanışma ile yapılan işler de imece usulü olur. Çevremde bildiğim imece faaliyetleri şunlardır:
* Kışlık erişte kesileceği zaman komşular bir araya gelir ve bir gün birinin eriştesi kesilir, başka bir gün diğer komşunun . Bu şekilde devam eder. Böylece herkes kışlık eriştesini yapmış olur.

* Salça kaynatılacağı zaman  da komşular sırası ile birbirlerine yardım eder. Çok zahmetli olan salça kaynatma işini herkes birbirine yardım ederek yaptığı için kışlık salçalar da hazırlanmış olur. Böylece  herkesin işi  halledilmiş olur.

* Kışlık bulgur hazırlanacağı zaman da komşular birbirine yardım eder. Önce bulgurlar kaynatılır. Daha sonra kurumaya bırakılır. Kuruyan bulgurun içindeki çöpler , komşuların bir araya gelmesi ile  her gün temizlenir. Bir komşunun bulgur  işi bittiği zaman diğerine geçilir. Böylece kışlık bulgurlar da hazırlanmış olur.
* Buzluğa konacak sulu köfte yapılacağı zaman da komşular birbirine yardım eder.
* Kışlık ekmek yapılacağı zaman da  erkenden kalkılır ve komşular birbirinin kışlık ekmeğini yapar. Böylece tek başına yapılamayacak işler yardımlaşma ve dayanışma içinde yapılır. Bu durumdan herkes karlı çıkar ve memnun olur. Böylece kışlık hazırlıklar da yapılmış olur ve kış elince bir güzel keyifle yenilir.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top