Seyyahların Gözünde Osmanlı Devleti’nin Kültürü Hakkında Bilgi Veriniz.


 Seyyahların Gözünde Osmanlı Devleti’nin Kültürü Hakkında Bilgi Veriniz.

Şehir şehir gezen ve gezdiği yerler hakkında bilgi edinen kimseler seyyah denilir. Marco Polo, Evliya Çelebi önemli gezginlerdir.
Osmanlı Devleti aile yapısına çok önem veren bir devletti. Aileye çok önem verildiği için aile içinde çocukların önemi ayrıydı çünkü onlar geleceğin büyükleri olacaktı. Çocukların yetişmesinde de birinci dereceden sorumlu olan kişi anneydi.
* Osmanlı Devleti misafirperver bir devletti. Evin en güzel odaları misafirlere ayrılırdı. Kervansaray ve hanlarda kısa süreliğine kalan misafirlerden de ücret talep edilmezdi.

* Osmanlı Devleti vakıflara çok önem vermişti. Hayırseverlerin yardımları ile vakıflar güç kazanırdı. Vakıflar sayesinde Osmanlı Devleti’nin hiçbir döneminde dilencilere rastlanmamıştır. Bu da Osmanlı Devleti’nin kültür anlayışının ne denli güçlü olduğunun kanıtıdır. Yoksul ailelerin bile evlerinde, misafirlerine ikram edecek kadar yiyecekleri mutlaka olurdu.

* Osmanlı Devleti’nde evler genellikle ahşap ve kerpiçten yapılmıştı. Evler genelde iki katlı olup kafesli pencereleri bulunmaktaydı. Evlerin rengi genel olarak açık mavi, pembe ve sarı renkten oluşmaktaydı.
* Osmanlı Devleti’nde kahvehaneler vardı fakat bu kahvehaneler insanların sohbet etmek amacı ile bir araya geldiği, kahvelerin içildiği sıcak aile yuvası gibiydi.
* Osmanlı toplumu hayvana saygı duyan ve hayvanı seven bir toplumdu. Çoğu insan evinde evcil hayvan bakardı. Başıboş hayvanların gereksinimlerinin karşılanması için, onların açlıktan ölmemesi için vakıflar kurulurdu.
*  Osmanlılar diğer Türk devletlerinde de olduğu gibi savaşa yatkın bir devletti. Onların bu özelliği sporlarına da yansımıştır. Cirit oyunun Osmanlı kültüründe ayrı bir önemi vardır.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top