Sadaka Taşların Para Bırakan Ve Buradan Para Alan Kişilerin Duyguları Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz.


Sadaka Taşların Para Bırakan Ve Buradan  Para Alan Kişilerin  Duyguları Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz.

Osmanlı Devleti  yoksul insanlara yardım etmek ve onların utanmamasını sağlamak için müthiş bir sistem geliştirmişti. ’’Bir elin verdiğini diğer el görmeyecek’’ sözüne yakışır uygulamalar yapılırdı. Böylece maddi durumu olmayan, yoksul kimseler sadaka  taşlarına bırakılan paralardan alır ve kimse görmeden de evine gidebilirdi. Birileri görecek diye utanma, çekinme duygusu da yaşamaz ve böylece de psikolojik olarak da rahat ve mutlu olurdu.

Sadaka taşlarına para  bırakan kişi o parayı yoksul birine bırakacağı için çok mutlu olmuştur ve gece yatağına huzurla ve vicdan rahatlığı ile yatmıştır. Parayı koyan kişiyi parayı alanı da utandırmamış ve mahcup etmemiştir.

Ayrıca paran veren kişinin de kimliği belli olmadığı için bu daha da anlamlı olmuştur. Parayı alan kişi de parayı koyan kişiye dualar etmiştir ve  çok mutlu olmuştur. Evine ekmek götüreceği için, çocuklarına yiyecek alacağı için, kimseden ağzı ile bir şey istemeyeceği için  çok sevinçli olmuş ve  devletine, devletinde yer alan hayırsever sahiplerine dua etmiştir.  İşte böyle şeyler de toplumda birlik, beraberlik ve dayanışmayı güçlendirmiştir. Harika bir sistemdir ve harika bir örnektir.
Osmanlı Toplumundaki Bu Uygulamanın  Toplumsal Birlik Ve Beraberliğe  Katkıları ise şunlar olmuştur:
* Toplum içinde birlik ve beraberlik güçlenmiştir.
* Kimse kimsenin malını çalmaz  çünkü zaten ihtiyaç duyduğu para sadaka taşlarına konulmuştur. Bu da toplumda huzuru ve güveni sağlamıştır. Birlik ve dayanışmayı güçlendirmiştir.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top