Konargöçer Yaşantı İçerisinde Çadırların Türkler İçin Önemini Söyleyiniz


Konargöçer Yaşantı İçerisinde Çadırların Türkler İçin Önemini Söyleyiniz

Türkler göçebe bir yaşam sürdüğü için, kalıcı meskenler yapmamışlar, geçici meskenler yapmışlardır. Bunun en önemli örneği de çadırlardır. Bunun için de çadır kültürü Türklerde çok önemlidir. Çadır kurulması ve taşınması için basit olduğu için, göçebe toplumlar tarafından kullanılmış bir meskendir. Çadır Türklerin atlarının sırtında taşıdığı evleri, haneleri, yuvalarıydı.  

Çadır başka yere göçüleceği zaman daha kolay taşınabilirdi ama yine de bir çadırı taşımak için çok sayıda kişi olması gerekirdi. Keçeden yapılmış çadırlar,  kubbeli çadırlar, yuvarlak çadırlar, hayvan derilerinden yapılan farklı türde çadırlar vardı.

Çadır Türkler için en önemli yaşam alanıydı. Çadır olmasaydı göçebe yaşam onlar için daha zor hale gelebilirdi.  Çünkü konaklayabileceği, dinlenebileceği,  erzaklarını, eşyalarını koyabilecekleri ve saklayabilecekleri en önemli mesken çadırlardı. Ağaç kabuklarından yapılmış çadırlar da vardır. Örneğin; Altay Türklerinin çadırları ağaç kabuklarından yapılmış olup yalnız çadırın kapıları hayvan derisinden yapılmıştı.  Çadırlar barınak olmasının yanında önemli toplantıların, önemli kararların alındığı meskenlerdi. Çeşitli etkinlikler de çadırlarda yapılırdı.  Çadırların kapısı güneşin doğduğu yöne doğru açılırdı. Çünkü güneşe saygı vardı.  Çadırın ortasında ocaklar olur ve bu ocaklarda yemekler yapılırdı. Kısacası konargöçer yaşantı içinde çadır Türkler için bir yuva ve onların küçük dünyasıydı.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top