Komşuluk İlişkilerinin Toplumsal Birlik Ve Dayanışmaya Katkıları Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz?


Komşuluk İlişkilerinin Toplumsal Birlik Ve Dayanışmaya Katkıları Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz?

İnsanlar sosyal varlık olduğu için bir arada yaşamaya mecburdur. İletişim kurmak, dayanışma  ve  birlik  içinde hareket etmek kişiyi daha sosyal kılar ve daha mutlu eder. Günlük yaşamımızda iletişim kurduğumuz en önemli kimseler de komşularımızdır. Komşuluk bizim kültürümüzde ayrı bir öneme sahiptir.   İyi komşularımızın olması, anlayışlı ve yardımsever komşularımızın olması bizi mutlu eder ve zaman da güzel geçmiş olur.  

Komşular birbirlerine karşı her zaman anlayışlı olmalıdır ve güven duygusu daima ön planda olmalıdır. Maddi durumu iyi olan komşular maddi durumu iyi olmayan komşularına elinden gelen desteği sağlamalı ve komşusunu da mutlu etmelidir.

Sadece kendimizi değil komşularımızın da iyi olmasını istemeliyiz. Yani empati kurma becerisine sahip olmalıyız. Bunun yolu da yukarıda bahsettiğim gibi dayanışma ve yardımlaşmadan geçer. Yardımlaşma ve dayanışmanın olduğu ilişkilerde de huzur ve mutluluk olur. Hal böyle olunca çocuklarımız da mutlu olur, iyi arkadaşlıklar ve dostluklar kurulur. Anlayışlı komşuların olması anlayışlı insanların olmasını daha da çoğaltır. Bu da toplumumuzun daha güçlü ve daha mutlu olmasını sağlar. Toplum daha da güçlenir. Herkes birbirinin zor zamanlarında yanında olarak bir ve beraber hareket etmeyi bilir. Gelecek nesiller de bu bilinçle yetişir ve bu dayanışma sonsuza kadar devam eder. Komşuluğun önemi ile ilgili şu sözleri de unutmamalıyız:
* ‘’ Ev alma komşu al.’’
* ‘’ Komşu komşunun külüne muhtaçtır.’’0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top