‘’İyi Olmak Kolaydır, Zor Olan Adil Olmaktır. En Mükemmel Adalet İse Vicdandır.’’ Sözü İle İlgili Metin Yazınız.


‘’İyi Olmak Kolaydır, Zor Olan Adil Olmaktır. En Mükemmel Adalet İse Vicdandır.’’ Sözü İle İlgili Metin Yazınız.

İyi olmak kolaydır. Hiç kimsenin hiçbir şeyine karışmadığın zaman  iyi olursun zaten  . Bazen  karşıdaki üzülmesin diye doğruları söylemeyiz ve iyi oluruz. İşte böyle olduğu zaman aslında tam anlamı ile iyi olmayız. Zor olan ise adil olmaktır. Çünkü her insan adalet karşısında , hak karşısında aynı tepkiyi vermeyebilir, korktuğu için susabilir. Sustuğu için adaletin ve hakkın yanında yer olmamış olur.

İşte böyle olunca da iyi bir insan olunmamış olur. Kimi insanlar görünüşte iyi gibi olabilir fakat ya vicdanlarınız  ne diyor? Bir de vicdanı dinlemek gerekir. 

Çünkü en mükemmel adalet vicdandır.  Vicdanlı insan adaletin yanında, haklının yanında yer alır. Vicdanlı insan, dürüst insan,  adaletsizlik yaptığı zaman  mutlu olamaz ve içini kemiren olumsuz duygular olur.  Yaptığı yanlışın farkına varan vicdanlı kimse   adaletin yanında yer alır.  İşte böyle  olduğu zaman da en mükemmel adalet vicdanımız olur.  Yeter ki vicdanlarımız susmasın ve zalimlerin yanında yer almayalım. Her zaman doğrunun ve hak olanın yanında olmalıyız. Birilerinden korkarak kaçarak adaletsizliğe başvurursak vicdanımız bizi ömür boyu affetmez ve yaptığımız haksızlıkların bedelini ilerde ağır öderiz. Çünkü adaletlilerin en adaletlisi ve vicdanlıların en vicdanlısı Yüce Allah her şeyi görür ve  yapılan her şey bir gün karşılığını alır.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top