İletişimin Olumlu Olması Ne Demektir? Örnek Vererek Açıklayınız.


İletişimin Olumlu Olması Ne Demektir? Örnek Vererek Açıklayınız.

İnsanların birbirlerini anlaması için, sağlıklı bir  iletişim içinde olması için , birbirlerini karşılıklı olarak iyi anlamaları, dinlemeleri gerekir. Yani etki bir iletişim kurulmalıdır. Pasif dinleyici konumunda olunmamalıdır. İletişimin olumlu olması demek , güzel bir etkileşim içine girmek ve   duygu ve düşüncelerimizi karşı tarafa iyi bir şekilde aktarabilmek demektir. İletişim kurduğumuz insanlara karşı saygılı olmalıyız, güzel bir dil kullanmalıyız ve kaba davranışlardan kaçınmalıyız.

İnsanlara her zaman yardım etmeliyiz ve olumlu bir iletişim süreci gerçekleştirmeliyiz. Olumlu iletişime örnek şudur:  Yolda giderken  engelli bir birey gördüğümüzde , o engelli bireyin otobüse binmekte zorlandığını gördüğümüzde hemen ona yardım etmeliyiz.

Bu güzel ve  örnek davranışı yapmak olumlu iletişime örnektir. Olumlu iletişime diğer örnekler ise şunlardır:
* Fatma: Babacım beni  parka  sen götürebilir misin?
 Baba: Elbette götürebilirim kızım, seni parka götürmek beni çok mutlu eder.
* Elif: Anneciğim bugün yemeklerimi okula sen getirir misin?
Anne: Seve seve getiririm güzel kızım. Senin yemeğini getirmek bana  mutluluk katar.
Olumlu iletişime daha birçok örnek verebiliriz. İnsan ilişkilerinde her zaman insancıl olmayı bilmeliyiz ve duygu ve düşüncelerimizi her zaman nazik bir şekilde dile getirmeliyiz.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top