İletişimde Empati Kurmak Neden Önemlidir? Düşüncelerinizi İlgili Alana Yazınız. 7. Sınıf sosyal bilgiler sınıfı


İletişimde Empati Kurmak Neden Önemlidir? Düşüncelerinizi İlgili Alana Yazınız. 7. Sınıf sosyal bilgiler sınıfı

Bir kimsenin kendisini başka bir kimsenin yerine koyarak olaylara onun bakış açısı ile bakabilmesi,  o kimsenin duygu ve düşüncelerini doğru bir şekilde anlayabilmesi, hissedebilmesi ve bunu karşı tarafa iletmesine empati denir. Bunun içindir ki empati kavramı çok önemlidir.  Empati kurma becerisi de bence ilk olarak ailede başlamalıdır. 

Çünkü insanın sağlıklı ve sosyal bir çevre kurabilmesi için empati kurma becerisinin de olması gerekir. Sadece kendini düşünen, bencil olan, empati kurma becerisinden yoksun olan kimseler sağlıklı bir sosyal çevreye sahip olamazlar ve tek başına kalmaya mahkum olurlar.

Topluma uyumlu olmak için, sosyal duyarlılığın olması için empatinin olması gerekir. Sevmek, paylaşmak, değer vermek, anlayışlı olmak, karşıdaki kişinin yerine kendini koyarak onun hissetmelerini hissetmek empatinin vazgeçilmezleridir. İnsanlar kendileri ile empati kurulduğunu hissettiği zaman daha mutlu olurlar ve karşıdaki kişinin duyarlı olmaları onları hayata daha çok bağlar ve onların duygu ve düşüncelerini de daha rahat ifade etmesini sağlar. Böylece hem etkili iletişim kurulmuş olur hem de kişi yalnız olmadığını bilerek psikolojik olarak da kendini daha iyi hisseder.  Toplumda sevgi, saygı, dayanışma, paylaşma gibi değerler daha çok ön planda olur ve daha sevgi ve saygı dolu bir toplum haline geliriz.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top