İletişim Kurmak Neden Önemlidir? Açıklayınız. 7.sosyal bilgiler sınıfı


İletişim Kurmak Neden Önemlidir? Açıklayınız. 7.sosyal bilgiler sınıfı

Bilgilerin, duygu ve düşüncelerin çeşitli yöntemler ile başkalarına aktarılmasına iletişim denilir.   İnsan sosyal bir varlık olduğu için iletişim kurmaya mecburdur. İnsan her gereksinimini kendi karşılayamaz. Bunlar duygusal gereksinim, fiziksel gereksinim, sosyal gereksinim vb.dir. Tüm bunların karşılanması için sosyalliğin olması gerekir. Bunun için de iletişim kurmak zorundayız.

Mutlu olmak için,  sosyal bir çevre kurmak için iletişim son derece önemlidir. Başka kimseler ile iletişim kurmaya mecburuz. Çünkü insan olmanın gereği aynı zamanda iletişim kurmaktan da geçer. 

Sadece evde otursak, hiç dışarıya çıkmasak ve insanlar ile konuşmasak hayat geçmek bilmez ve hayatımız sıkıntılı bir hal alır. Ayrıca çeşitli gereksinimlerimizi de başkalarının yardımı olmadan karşılayamayız.  İstek ve ihtiyaçlarımızın güzel bir şekilde karşılanması için iletişim gereklidir ve vazgeçilmezimizdir. Bunun için yeri ve zamanı olduğu her anda iletişim kurmalı ve kendimizi de karşı tarafa iyi bir şekilde anlatmasını bilmeliyiz. İnsanlar arası ilişkilerde etkili iletişim kurmalıyız. İyi ve etkili bir iletişim de ilk olarak ailede başlar. Çünkü aile çocuğu toplumsal yaşama hazırlar ve onu geleceğe kazandırır. Çocuklarımızla etkili iletişim kurmalıyız ve onların sevecen, empati becerisine sahip olan kişiler olmasını sağlamalıyız.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top