Hak, Özgürlük Ve Sorumluluk Kavramlarının Komşuluk İlişkilerindeki Yeri Ve Önemi Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz?


Hak, Özgürlük Ve Sorumluluk Kavramlarının  Komşuluk  İlişkilerindeki Yeri Ve Önemi Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz?

Hak, özgürlük ve sorumluluk kavramlarının komşuluk  ilişkilerinde yeri çok önemlidir.  İnsanlar haklarının neler olduğunu, özgürlüklerinin  ve sorumluluklarının neler olduğunun farkında olmalıdır. Aynı zamanda bu kavramlar  yaşamın akışında da yerini bulmalıdır. Örneğin komşularımızın yaşama hakkına, istediği gibi hareket etme hakkına karışmamalıyız.

Ya da özgürce, başka birine zarar vermeden hayatını yaşayan komşularımıza  müdahale etmemeliyiz. Üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeliyiz.

Komşular üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiği zaman,  birbirlerine saygılı olduğu zaman  komşuluk ilişkileri daha da güçlenir . Yardımlaşma, dayanışma, arkadaşlık ve kardeşlik gibi duygular yoğunlaşır. Herkes birbirine saygı gösterdiği zaman  sevgi de çoğalır. Huzurlu ve mutlu bir yaşam olur. İnsanlar birbirine güvenir ve sağlam ilişkiler kurulur. Her komşu daha doğrusu her insan hak kavramının, özgürlük kavramının, sorumluluk kavramının ne anlama geldiğini  iyi bilmelidir. Bu kavramların anlamlarının ne olduğu bilinirse ve yaşamda da uygulamaya konular ilişkiler daha güzel ve daha yapıcı olur. İnsanlar  birbirine karşı daha hoşgörülü olur ve daha anlayışlı olur. İnsanlar kafasına göre, kuralsız yaşarsa  insan ilişkilerine önem vermezse kargaşa çıkar ve komşular arasındaki iletişim de güçlü olmaz. Böyle olunca birbirine güvenmeyen, saygı duymayan, anlayışsız insanlar çoğalır ve bu durumda toplumun huzurunun kaçmasına neden olur.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top