Gelenek Ve Göreneklerimizin Önemli Bir Parçası Olan Düğünlerimizin Toplumsal Birlik Ve Dayanışmaya Katkısı Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz?

Gelenek Ve Göreneklerimizin Önemli Bir Parçası Olan Düğünlerimizin  Toplumsal Birlik Ve Dayanışmaya Katkısı Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz?

Düğünler gelenek ve göreneklerimizin önemli bir parçasıdır.  Kültürümüz o kadar zengindir ki her yörenin düğünlerinde bile farklılıklar görülür. Düğünleri insanları bir araya getiren, özlem gideren, sevgi  yumağının örüldüğü  etkinliklerdir.  Birbirlerini uzun zamandır görmeyen akrabalar, arkadaşlar, dostlar ve daha nice yakınlar düğünde bir araya gelerek hasret giderirler, hal ve hatır sorarlar.

Düğünde gelin ve damada takılar takılır,  gelinin ihtiyacı olan ev eşyaları alınır ve maddi açıdan zor günler geçirmemesi sağlanır.

Herkes birbirinin düğünün giderek dayanışma ve birlik içinde gelin ve damadı maddi  sıkıntıdan kurtarır. Böyle olunca da  birlik ve beraberlik sağlanmış olur. Arkadaşlıklar, dostluklar, akrabalık ve komşuluklar daha da iyi olur ve daha da pekişir. Düğünlerde her yörenin kendine özgü yöresel oyunları oynanır. Gelin ve damadın dansından sonra oyunlara geçilir ve herkes neşe içinde halaylar çeker, oyun havaları oynar vb. Böylece  düğüne gelen kişiler de eğlenerek  stresini atmış olurlar. Ondan dolayı düğünlerimizi unutmamalıyız ve  evlenecek olan gençlere düğün yapmalıyız ve birlik, beraberliğimizi bozmamalıyız. Dayanışma içinde hareket etmeliyiz.0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top