Çevrenizdeki İnsanlarla Olumlu İletişim Kurmak İçin Nelere Dikkat Ediyorsunuz?


Çevrenizdeki İnsanlarla Olumlu İletişim Kurmak İçin Nelere Dikkat Ediyorsunuz?

İnsan sosyal bir varlık olduğu için, toplumla iç içe yaşamaya ve iletişim kurmaya  ihtiyaç duyar.  Kurulan iletişim olumlu olursa kişi daha çok mutlu olur ve insanlar ile daha fazla iletişim içine girmek ister. Kurulan iletişim olumsuz yönde olursa kişi mutsuz olur ve  iletişim kurmayı istemez.  Yani kişi kendi çevresindekiler ile olumlu iletişim kurduğu halde karşısındaki kişiler kaba olursa bu  iletişim insanı o kişilerden uzaklaştırır. Çevremizdeki insanlarla olumlu iletişim kurmak için şunlara dikkat edilmelidir:

İnsanlara karşı asla ön yargılı olunmamalıdır.
* Hoşgörülü olunmalı ve insanlar olduğu gibi kabul edilmelidir. Kimseyi herhangi bir konuda değiştirmeye zorlamamalıyız.

İnsan ilişkilerinde saygı esas olmalıdır. Saygı olduğu zaman  olumlu iletişim de gerçekleşir ve böylece daha samimi ilişkiler kurulmaya başlanır ve her iki taraf da mutlu olur.
*Empati kurma becerisine sahip olunmalıdır. Karşı tarafın ne düşündüğünü, ne hissettiğini iyi anlamalıyız ve ona göre davranışlarımıza çeki düzen vermeliyiz.
* Dilimizi etkin ve doğru  kullanmalıyız. Kibar olmalıyız  ve kibar olmaktan  vazgeçmemeliyiz.
* Bağırarak iletişim kurmamalıyız. Sakin olmalıyız ve kelimeleri  tane tane ve anlaşılır şekilde konuşmalıyız.0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top