Çanakkale Şehitliği’nde Yurdumuzun Her Tarafından Şehitlerimizin Bulunmasını, Milli Birlik Ve Beraberlik Açısından Nasıl Yorumlarsınız?


Çanakkale Şehitliği’nde Yurdumuzun Her Tarafından Şehitlerimizin Bulunmasını Milli Birlik Ve Beraberlik Açısından Nasıl Yorumlarsınız?

Çanakkale Savaşı, Çanakkale Destanı başka milletlere örnek olmuş bir destandır. Çanakkale savaşında milletimiz yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış fakat bu savaşı da Allah’ın izni ile bertaraf etmeyi bilmiştir. Bu savaş çok çetrefilli bir savaş olmuştur. İtilaf Devletleri’nin maddi olarak gücü bizden daha çoktu.  Her an bizi yok edebilirlerdi fakat iman gücü ile milletimiz bu savaşı kazanmıştır. 

Çanakkale Şehitliği’nde vatanın her tarafından şehitlerimiz vardır. Bu şehitlerin çoğu da okuyan, eğitimli kimselerdi. Vatan söz konusu olduğu zaman hiçbiri canını düşünmeden vatanı için şehit olmuştur.

Bu vatan evlatlarına minnet borçluyuz.  Ülkemizin bu zor zamanlarında milletimiz milli birlik, beraberlik ve dayanışma içinde hareket etmesini bilmiştir ve vatan toprakları düşman güçlere teslim edilmemiştir.  Kurtuluş mücadelesinde çok acılar çekilmiş, analar eşlerini, yavrularını vatan için şehit vermiştir. Kadınlarımız bu savaşta her zaman olduğu gibi erkeklerinin yanında olmuştur.  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal önderliğinde Çanakkale Savaşı İtilaf Devletleri’nin hezimeti ile sonuçlanmıştır. Seyit Çavuşlar, Niğdeli Aliler bu savaşta vatan için düşmanla çarpışmışlar ve vatanı kurtarmışlardır. Bu da vatan evlatlarının milli birlik ve bütünlüğüne ne kadar önem verdiklerinin kanıtıdır. Daha adını sayamadığımız binlerce vatan evladı bu savaşta birlik ve beraberlik içinde hareket etmiştir. Çünkü bizim milletimiz başka bir milletin manda ve himayesinde yaşayamaz, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne düşkündür.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top