Bireylerin Sahip Olduğu Rollere Uygun Davranmasının Sağladığı Faydalara Örnek Vererek Açıklayınız.


Bireylerin Sahip Olduğu Rollere Uygun Davranmasının Sağladığı Faydalara Örnek Vererek Açıklayınız.

Toplum içinde yaşayan bireylerin sorumlulukları vardır.  Bu sorumluluklar içinde de herkesin  farklı rolleri vardır. Bireylerin sahip olduğu rollere uygun davranması bireye ve topluma fayda sağlar.  Herkesin rolüne uygun davrandığı zaman görevler de yerine getirilmiş olur.

Örneğin; bir  öğretmen okulda öğretmenlik görevini  üstlenen bir bayan evde de öğretmenlik yapmaya çalışırsa  olmaz. Öğretmense öğretmenliğini okulda  yapmalıdır.

Çocuğuna okulda öğretmen gibi davranmalı evde ise onun annesi olduğunu ona hissettirmelidir.  Böylece rolüne uygun davranmış olur ve sorun çıkmamış olur. Herkes rolüne uygun davrandığı zaman   işler daha  kolay yoluna girer. Bir başka örnek ise şunu verebiliriz:   Baba olan kişi evde baba gibi davranmalı, iş yerinde iyi bir iş arkadaşı olmalı, ailesinde iyi bir abi, iyi büyük olmalıdır. Böylece rolüne göre hareket etmiş olur. Herkes rolüne uygun davrandığı zaman toplumsal uyum da sağlanır  ve insanlar arasındaki iletişim de olumlu yönde olur.  Sorumluluklar yerine getirilmiş olur . Daha birçok fayda sağlanmış olur. Bunun için  her zaman rollere uygun davranılmalıdır.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top