Aile İçi Yardımlaşma Ve Dayanışmaya Örnek Davranışlar Nelerdir? Söyleyiniz


Aile İçi  Yardımlaşma Ve  Dayanışmaya Örnek Davranışlar Nelerdir? Söyleyiniz

Aile içinde yardımlaşma ve dayanışma toplumun güçlü olması içinde gereklidir. Çünkü sağlıklı bir aile, güçlü bir aile güçlü bir toplumu meydana getirir. Aile içinde yardımlaşma ve dayanışmanın olması  aile içi iletişimi daha da güçlendirir. Böyle olunca da sevgi ve saygı da aile içinde daha çok artmış olur ve mutlu aileler ortaya çıkar.
Aile içi yardımlaşma ve dayanışmaya şu örnekleri verebiliriz:
* Çocuklar sabah uyandığı zaman  kendi odalarını toplar, anne ise kahvaltıyı hazırlar. Kahvaltıyı hazırlayan anneye evin  bireyleri de yardım eder.

* Kahvaltı yapıldıktan sofra hep birlikte kaldırılır ve  mutfak temizlenir.
* Baba bahçe işleri ile ilgilenirken aile bireyleri de babaya yardım eder. Örneğin anne bahçenin otlarını temizler, çocuklar  babaya kova uzatarak babanın meyve toplamasına yardım ederler.

* Çocukların ödevi olduğu zaman  babanın işi yoksa baba yardım eder, annenin işi yoksa anne çocuklarına yardım eder ve böylece birlikte ders çalışılmış olur ve çocuk da ödevini yapmış olur.
* Evdeki bireylerden biri kendisine bisiklet almak istediği zaman  anne, babanın yardım etmesi ve evdeki çocukların da kendi kumbaralarından abilerine bisiklet alınması için para vermesi
* Baba dışarda çocuklar ile top oynarken anne ise evde  ütüsünü yapar, yemeklerini hazırlar.
* Anne kapının önünü süpürürken baba da  arabasını içini temizler ve çocuklar da babaya yardım eder.
*  Aile bireylerinen biri hastalandığı zaman herkes ona yardım eder ve onun  dinlenmesi için daha sessiz olurlar vb.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top