İlber Ortaylı Hakkında Bilgi Veriniz


İlber Ortaylı Hakkında Bilgi Veriniz

Ülkemizin yetiştirdiği en önemli tarihçilerden biri olan İlber Ortaylı,  21 Mayıs 1947 ylında  Avusturya’da  dünyaya gelmiştir. Kendisi Kırım Tatarı bir ailenin çocuğudur. Annesinin adı Şefika, babasının adı ise Kemal’dir. İlber Ortaylı  iki yaşına geldiği  zaman ailesi ile İstanbul’a taşındı. Daha sonra ise  Ankara’ya taşındılar ve ilkokulu Ankara’da okudu.  Değerli tarihçimiz İstanbul Avusturya Lisesinde  hazırlık ve ortaokul birinci sınıfı tamamlamış, daha sonra ise  Ankara Atatürk Lisesinde okumutur.

1965 tarihinde Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun olmuştur. İlber  Ortaylı’nın annesi  eğitimli bir kadın olduğu için , İlber Ortaylı ondan çok şey öğrenmiştir. Rusçayı, Rus eedebiyatını ve Rusya tarihini annesi Şefika Hanımdan öğrenmiştir.

- İlber Ortalı 1969 yılında Ankara Üniversitesi Siyasi Bilgiler Fakültesi ve  Dil Tarih Coğrafya Fakültesi tarih bölümünü başarı ile bitirmiştir.
- Master çalışmasını  Chicago Üniveristesi’nde Halil İnalcık ile tamamlamıştır.
- 1974 yılında doktor unvanını almış, 1979 yılında da Doçent unvanını almıştır.
- 1989 yılında Profesör olmuştur.
- Çeşitli ülkelerde  misafir profesör olarak  konferanslar ve seminerler vermiştir. ( Viyana, Moskova, Paris, Roma, Oxford,  Sofya vb.)
-  2004 ylında Trt 2 kanalında  ‘’İlber Ortaylı ile’’ adı olan programı sunmuştur. Farklı kanallarda da çeşitli programlar yapmış ve bu programlar  ile halkı tarih konusunda aydınlatmış ve bize doğru bilgiler aktarmıştır.
- 2005 ile 2012 yılları arasında ise Topkapı Sarayı Müzesi’nin başkanlığını yapmıştır.
- Ünlü tarihçi İlber Ortaylı kendi ana dili dışında Almanca, Fransızca,  Rusça , İtalyanca, İngilizce vb. bilmektedir.
- İlber Ortaylı’nın eserleri şunlardır:
- Tanzimat’tan Sonra Mahalli İdareler
- Türkiye İdare Tarihi
- Osmanlı Toplumunda Aile
- Üç Kıtada Osmanlılar
-İlber Ortaylı Seyahatnamesi
- Gazi Mustafa Kemal Atatürk
- Tarihin Gölgesinde
- Gelenekten Geleceğe
-  Tarihin Sınırlarına Yolculuk
- Cumhuriyet’in İlk Yüzyılı
- Osmanlı Mirası
-  Tarihimiz ve Biz
- İmparatorluğun Son Nefesi
- Yakın Tarihin Gerçekleri …vb eserleri vardır.
 İlber Ortaylı şu anda ise çalışmalarına devam etmekte ve  çeşitli programlarda  tarih hakkında bizi aydınlatmaya devam etmektedir.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top