‘’ Son Ağaç Kesildiğinde, Son Nehir Kuruduğunda, Son Balık Tutulduğunda Paranın Yenileyemeceğini Göreceksiniz.’’ Yukarıdaki Kızılderili Atasözünde Küresel Sorunların Hangi Yönüne Değinilmiştir


‘’ Son Ağaç Kesildiğinde, Son Nehir  Kuruduğunda, Son Balık Tutulduğunda Paranın  Yenilemeyeceğini  Göreceksiniz.’’ Yukarıdaki  Kızılderili Atasözünde Küresel Sorunların Hangi Yönüne Değinilmiştir

İnsanların yaptığı hatalar yüzünden, bencillikler yüzünden küresel sorunlar bir türlü son bulamamaktır. Açlık, küresel ısınma, doğal afetler, göç, terör gibi sorunlar küresel sorunlardır. Kızılderili bilge kişi o kadar güzel ve anlamlı bir söz söylemiştir ki aslında paranın o kadar da önemli bir şey olmadığını dile getirmiştir.

Önemli olan  insanca yaşamak, doğaya zarar vermemektir. Doğayı yok etme pahasına  nice girişimde bulunmuştur insanoğlu. Ağaçları, ormanları yok etmiştir. Neden mi , çünkü daha fazla ev yapmak, daha fazla iş yerleri açmak, daha fazla alışveriş merkezleri açmak ve daha fazla birilerinin kar etmesini sağlamak için. Hal böyle olunca da doğanın ekolojik dengesi bozulmaya başlamıştır. Para sadece araçtır.  Para amaç olmamalıdır. Çünkü doğamız yok oluyor, yeşil alanlarımız yok oluyor. Hava, su, toprak kirleniyor. Yakın bir zamanda temiz bir havayı içimize çekemeyeceğiz,  belki içecek su bulamayacağız. Çünkü her şeyi kirletiyoruz iki kuruşluk para kazanmak uğruna. Canlılara zarar veriyoruz, onların nesillerini kurutuyoruz, doğayı yok ediyoruz.  Hep daha fazla kazanmak, en iyisi olmak, en zengini olmak için. Ama sonucunu hiç düşünmüyoruz. Çünkü  bu yapılan bencillikler de bir yere kadar sürecek.

Çünkü son ağaç kesildiği zaman, son nehir kuruduğu zaman ve son balık tutulduğu zaman artık paranın hiçbir ticari değeri ve anlamı kalmayacak. Çünkü yaşamak için bir nedenimiz olmayacak. Çünkü kendi elimizle kendimizi ve doğayı yok etmiş  olacağız.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top