Sınıf Arkadaşlarınızla Gruplar Oluşturunuz. Aşağıda Verilen Küresel Sorunlardan Birini Seçerek Bu Küresel Sorunun Çözümüne Yönelik Geliştirdiğiniz Çözüm Önerilerinizi Aşağıya Yazınız.


Sınıf Arkadaşlarınızla Gruplar Oluşturunuz. Aşağıda Verilen  Küresel Sorunlardan Birini Seçerek Bu Küresel Sorunun  Çözümüne Yönelik Geliştirdiğiniz Çözüm Önerilerinizi Aşağıya Yazınız.

Benim seçtiğim sorun terör sorunudur. Çünkü terör çok ciddi bir küresel sorundur ve insanlığı tehdit etmektedir. Ne yazık ki terör bir türlü son bulamamaktır. Terörün 4 tane unsuru bulunur. Bunlar;  şiddet unsuru, ideolojik unsur, hedef unsuru ve örgüt unsurudur. Bu  unsurlara göre hareket eder ve katliam yaparlar.  Teröre karşı şu çözüm yolları geliştirilmelidir:

* Ülkeler terör konusunda birbirine yardım etmeli ve hiçbir ülke kesinlikle gizli ya da açık olarak teröre maddi ve manevi destekte bulunmamalıdır.
*  Tüm kurumların görevlerini tam anlamıyla yapabilmesi için  gereken yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

* Terör örgütleri ile bağlantı içinde olunmamalıdır.
*Ülkeler arasındaki düşmanlıklar  son bulmalıdır.
* Ülkeler terör ile ilgili mücadele verirken teknolojik açıdan da birbirine destek olmalıdır.
*  Çocuklarımız bilinçli ve bilgili yetiştirmeliyiz ve terörün oyununa gelmemesini sağlamalıyız. Yani eğitime çok önem vermeliyiz.
* Ülkemizi her açıdan kalkındırıp geliştirmeliyiz, ekonomik  olarak güçlü olmalıyız ki terör  bizi yok etmesin ve can almasın. Çünkü terör ekonomisi zayıf olan ülkelerin insanlarını daha çabuk kandırmakta ve kişilerin beyni de daha çabuk yıkanmaktadır. İşte böyle sinsi tehlikelere karşı dikkatli olmalıyız.
* Milli kültürümüze sahip çıkmalıyız ve bizi biz yapan değerlerden uzaklaşmamalıyız.
* Teröre destek veren   kurumlara gerekli olan ağır cezalar verilmelidir.
* Milli, birlik ve beraberliğimizden asla taviz vermemeliyiz.
* Terörle mücadele etmek sadece güvenlik güçlerinin görevi gibi düşünülmemelidir. Milletçe teröre karşı ve dimdik durmalıyız.
* Demokrasiye ve cumhuriyete sahip çıkmalıyız. Katılımcı bir demokrasi geliştirmeliyiz.
* Terörün insanlık suçu olduğunu tüm ülkeler kabul etmelidir.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top