Kalıp Yargıya Maruz Kalmış, Farklı Kültür Ve Milletten İnsanlar Bu Durumdan Nasıl Etkilenir? Yazınız.


Kalıp Yargıya Maruz Kalmış, Farklı Kültür Ve Milletten  İnsanlar Bu Durumdan  Nasıl Etkilenir? Yazınız.

Kalıp yargıya maruz kalmış insanlar kendilerini kötü hissetmişler ve  başarılı olmak için, kendilerini her alanda kanıtlayabilmek için ellerinden gelen her türlü   çalışmaları yapmışlardır.  İnsanlar arasında yapılan ten ayrımı, insanlığın da olmadığının kanıtıdır aslında.  Bunu en iyi Amerika Birleşik Devletleri gibi kendini dünyanın süper gücü ilan eden devletlerde görebiliriz.

Burada beyazlar üstün ırk sayılmış, siyahlara ise  alt tabaka olarak bakılmıştır.  Bu farklılıklara maruz kalan insanlar çok  zor koşullarda, ellerinden gelen  her işi yapmışlar ve sırf kendilerine insan  olarak bakılsın diye her türlü çileye katlanmışlardır. 

Kalıp yargıların olması da insanlar arasındaki sevgi, saygı ve insani değerlerin körelmesine neden olmuş ve ön yargılar alıp başını gitmiştir. Kalıp yargılardan kurtulmak gerekir. Bunun için de  farklılıklara saygılı olunmalı,  insanlar olduğu gibi kabul edilip koşulsuz sevilmelidir. İnsanları olduğu gibi kabul etmek  ve insani duyguları yok etmemek gerekir.  İnsana insan olduğu için değer verilmelidir.  Yoksa  insanlıktan eser kalmaz ve insanlık yok olma tehlikesi ile karşı karşıya gelebilir.

Not:  Farklı kültürlere sahip insanlara yönelik kalıp yargılar toplumlar arasındaki ilişkilerin de zayıflamasına neden olur. Sevgi, saygı, hoşgörü gibi kavramlar değerini kaybeder ve insanlık yok olur.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top