Türkiye’de Ve Dünyada Kadın Hakları Hakkında Kısaca Bilgi Veriniz.


Türkiye’de Ve Dünyada Kadın Hakları Hakkında  Kısaca Bilgi Veriniz.

 Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş ve çeşitli inkılaplar yapmıştır.  Ülkemizde Medeni Kanun kabul edilmiştir. Medeni Kanunun kabul edilmesi ile birlikte erkek ve kadın arasındaki  ekonomik ve sosyal  eşitsizlikler  giderilmiştir. Türk kadını  boşanma, resmi nikah, çocuklarının velayetini alabilme , mirasta eşitlik  gibi  birçok haklarına kavuşmuştur.

Mustafa Kemal  Atatürk  Türk kadınına çok önem vermiş ve kadınlarımızın iş yaşamında olması gerektiğini belirtmiştir.

Çünkü Kurtuluş Savaşı yıllarında kadınlarımız ve erkeklerimiz birlikte mücadele etmiş ve bu güzel vatana bağımsızlığına kavuşmuştur.
* Ülkemizde 3 Nisan 1930 yılında kabul edilen  bir yasa  ile kadınlarımıza belediye seçimlerine katılma  hakkı verilmiştir. Fransa’da ise  kadınlar 1946 tarihinde  oy kullanma hakkını  elde etmiştir.
* 26 Ekim 1933 yılında kabul edilen bir yasa  ile Türk kadınına ihtiyar heyet üyeliği ve muhtarlık için  seçme ve seçilme hakkı  verilmiştir. İtalya’da ise kadınlar  1948 yılında seçimlere katılabilmişlerdir.
* 5 Aralık 1934 yılında kabul edilen  bir yasa ile de  Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. Japon kadınlarını seçme haklarına 1950 yılında kavuşmuşlardır.
* Ülkemiz Medeni Kanunu İsviçre’den almıştır.  İsviçre’deki kadınlar ise siyasi haklarını  tam olarak 1971 yılında almışlardır. Bu da Mustafa Kemal Atatürk’ün insan haklarına, kadın haklarına ne kadar değer verdiğini göstermektedir.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top