Çocuk Hakları Sözleşmesine Yeni Maddeler Ekleseydiniz Hangi Maddeleri Eklerdiniz? Yazınız.


Çocuk Hakları Sözleşmesine Yeni Maddeler Ekleseydiniz Hangi Maddeleri Eklerdiniz? Yazınız.

Dünyaya gelmekte olan, henüz anne karnında olan ya da dünyaya gelmiş olan tüm çocuklar çok değerlidir ve hepsi bir çiçektir. Çocuklarımızın  güzel bir ortamda, barış içinde, güzel bir dünyada yaşaması onların en  önemli haklarıdır. Temel yaşama hakkı, dinlenme, oynama ve eğlenme hakkı, ağır işlerde çalıştırılmama hakkı, din ve vicdan özgürlüğüne saygı hakkı  vb. vazgeçilmez hakları vardır. Çocuk hakları sözleşmesine  yeni maddeler eklemek isteseydim şunları eklemek isterdim:

*  Çocuklara hiçbir şekilde fiziksel şiddet ve psikolojik şiddet uygulanmamasını isterdim.
* Çocuklar hata yaptıklarında onların  koşulsuz bir şekilde hoş görülmesini isterdim.

* Tüm dünya çocuklarının savaşsız bir ortamda olmasını isterdim.
* Tüm dünya çocuklarının  karnının tok olmasını isterdim. Hiçbir çocuğun açlıktan ölmemesini isterdim ve bunun için de elimden geleni yapmaya çalışırdım.
* Çocukların bilinçli ve bilgili yetiştirilmesini isterdim.  Anne ve babalar çocuğuna bakamayacaksa eğer kesinlikle çocuk yapmamalarını tavsiye ederdim. Çünkü insanlar bakabilecekse çocuk yapmalıdırlar ve bakamayacağı çocuğa kötü bir hayat yaşatmamalıdır.
* Anne ve babalar çocuklara kötü alışkanlıklar edindirmemelidir.
* Çocuklar her türlü yaşama hakkına sahip olmalıdır ve her çocuk çocukluğunu doya doya ailesi ile yaşamalıdır. Ailesini kaybeden çocuklara da devlet sahip çıkmalı ve koruyucu aileler o çocuklara en iyi şekilde bakmalıdır.
* Hiçbir çocuk sokağa bırakılmamalıdır.
* Her çocuk hayattan zevk almak için sorumluluk duygusu ile yetiştirilmelidir ve onlar maddi ve manevi olarak hiçbir şeyden mahrum bırakılmamalıdır.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top