Mustafa Kemal Atatürk’ün Bilime Verdiği Önemini Anlatan Sözlerle İlgili Birini Araştırarak Yazınız.


Mustafa Kemal Atatürk’ün  Bilime Verdiği Önemini Anlatan Sözlerle İlgili Birini Araştırarak Yazınız.

‘’Gözlerimizi kapayıp, yalnız yaşadığımızı varsayamayız. Ülkemizi bir çember içine alıp dünya ile ilgilenmeksizin yaşayamayız. Tersine gelişmiş, uygarlaşmış bir ulus olarak uygarlık alanının üzerinde yaşayacağız. Bu yaşam ancak bilim ve fenle olur. Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için bağ ve koşul yoktur.’’

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk her zaman bilime ve fenne çok önem vermiştir. İnsan dış dünyadaki gelişmelere kayıtsız kalamaz. Çünkü dünya sürekli gelişmekte, bilim ve teknoloji sürekli gelişmekte ve ilerlemektedir.

Gelişmiş bir  medeniyette bilim ile her zaman iç içe olmalıdır. Gelişmiş bir ülke olmak için bilim ve ilimde ilerlemeliyiz. Kendi yerli  teknolojimizi geliştirmeliyiz. Başka ülkelere muhtaç olmamak için ilim ve fen alanında sürekli ilerlemeliyiz.  İlim ve fen nerede ise onu oradan almalıyız ve kendi çocuklarımıza da öğretmeliyiz. Çünkü gelişmenin ve ilerlemenin en önemli koşulu budur. İlimdir, fendir, bilimdir.  Bilim ve fennin olduğu yerde evrensellik vardır, genişlik vardır. Dar düşünce , batıl düşünce ve hurafeler yoktur. Bunun için bizler de Türk evladı olarak olarak ülkemizi her alanda  geliştirmek için elimizden gelen her türlü fedakarlığı ve çalışmayı yapmalıyız ve ülkemizi gelişmiş medeniyetler seviyesine çıkarmalıyız.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top