Dünya Liderlerinin Ve Dünya Basınının Gözünde Atatürk’ü Yücelten Unsurlar Nelerdir?


Dünya  Liderlerinin  Ve Dünya Basınının  Gözünde  Atatürk’ü Yücelten Unsurlar  Nelerdir?

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanıdır. Milletine olan bağlılığı ile dünyaya örnek olan eşsiz bir liderdir. Mustafa Kemal  ülkesini askerlerimizle bilikte kurtarmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ü dünya liderlerinin ve dünya basınının  gözünde yücelten unsurlar  şunlardır:
* Mustafa Kemal Atatürk’ün çalışkan ve zeki olması
* İleri görüşü olması
* Vatansever olması

* Milliyetçi olması
* Lider olması
* Cesur olması

* Kararlı olması
* Bilimi kendine rehber edinmesi
*  Azimli olması
* Planlı ve  programlı olması
* Barışsever olması
Dünya’nın Atatürk ile ilgili  bazı sözleri ise şunlardır:

-  Atatürk, bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır... Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye'nin doğması yeni Türkiye'nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan ve o zamandan beri koruması, Atatürk'ün Türk halkının işidir. Şüphesiz ki, Türkiye'de giriştiği derin ve geniş inkılaplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha başarı ile gösteren  bir örnek yoktur. (  Amerika Başkanı John.F.Kennedy)
- İnsanlığın bütün belirtileri O'nda kendini hemen gösteriyor. ( Noelle Gazetesi)

-  Yeni Türk Devleti ile Ankara Antlaşması'nın imzalanması nedeniyle; "Bizi arkadan vurdu, dağ başındaki haydutlarla, Mustafa Kemaller ile anlaştı" diyenlere Fransız Başbakanının Mecliste verdiği cevap: "Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman Mustafa Kemal ve O'nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahraman bir antlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum." ( Fransız Başbakanı  Aristide Briand)
-  Ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım. Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal'de büyük bir ruh kudretinin esrarı var. ( İngiliz Generali Sir Charles Townshend)


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top