Atatürk’ün İnsan Sevgisi İle İlgili Sözleri


Atatürk’ün İnsan Sevgisi İle  İlgili Sözleri

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk sadece kendi milletine değil tüm milletin insanlarına saygı  duymuş ve zorunlu olmadıkça savaştan yana olmamıştır. Onun içinde insan sevgisi genişti. Çünkü o çok hoşgörülü bir liderdi. Mustafa Kemal’in insan sevgisi ile ilgili sözleri şunlardır:

* ‘’ İnsanlar daima, yüksek, asil ve kutsal hedeflere yürümelidirler. Bu hareket şeklidir ki, insan olanın vicdanını, beynini ve bütün insanlık anlayışını tatmin eder. Bu şekilde yürüyenler, ne kadar büyük fedakârlık yaparlarsa, o kadar yükselirler ve bu hareket şekli mutlaka  açık olur.’’ Mustafa Kemal Atatürk

* ‘’ İnsanları mutlu edeceğim diyen onları birbirine boğazlatmak insani olmayan ve son derece üzücü olan bir sistemdir. İnsanları mutlu edecek tek vasıta, onları birbirlerine yaklaştırarak, onlara birbirlerini sevdirerek, karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamaya yarayan hareket ve enerjidir. Dünyanın barışı içinde insanlığın gerçek mutluluğu, ancak bu yüksek ideal yolcularının çoğalması ve başarılı olmasıyla mümkün olacaktır.’’  Mustafa Kemal Atatürk
* ‘’ Biz kimsenin düşmanı değiliz! Yalnız insanlığın düşmanı olanların düşmanıyız.’’ Mustafa Kemal Atatürk
* ‘’ İnsanlıkta mutluluk, insanoğullarının birbirine yaklaşması, insanların birbirini sevmesi, hepsinin temiz duygu ve düşüncelerini birleştirmesiyle olacaktır.  Mustafa Kemal Atatürk.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top