Atatürk’ün İnsan Hak ve Özgürlüklerine Verdiği Önemin En Büyük Kanıtı Sizce Ne Olabilir? Söyleyiniz.


Atatürk’ün İnsan Hak ve  Özgürlüklerine Verdiği Önemin En Büyük  Kanıtı  Sizce Ne Olabilir? Söyleyiniz.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün insan hak ve  özgürlüklerine verdiği önemin en büyük kanıtı şudur: 29 Ekim 1923 Cumhuriyet’in ilan edilmesi bana göre Atatürk’ün ,  insan hak ve özgürlüklerine verdiği önemin belirtisidir.  Seçme ve seçilme, başkalarının  yaşama hakkına karışmadan istediğini yapabilme, özgür iradeye sahip olma,  kadın erkek ayrımı yapmama da bunların kanıtıdır diyebiliriz.


Yine baktığımda halkçılık, milliyetçilik, devletçilik vb. gibi Atatürk ilkeleri de insan haklarına ve özgürlüklerine verilen  önemin kanıtıdır. Atatürk’ün insan hak ve özgürlüklerine ne kadar önem verdiğini şu sözleri ile de anlayabiliriz:


* ‘’ İnsan hakları doğmakla kazanılır, beklemez, İnsana yakışır, İnsanca bir yaşam içindir. ‘’
* ‘’ Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz.’’

* ‘’ İnsan hakları yeryüzünün en barışçıl silahıdır; bizi korur. Kurallar gibidir; nasıl davranacağımızı bize söyler. Yargıçlar gibidir; ona başvurabiliriz. Duygular gibi soyuttur ama duygular gibi herkese aittir. Ve her ne olursa olsun hep vardır’’

* ‘’ İnsan hakları, insan olmanın kazandırdığı haklardır; başkası tarafından verilen bir söze yada teminata bağlı olarak ya da satın alarak elde ettiğimiz haklar değillerdir.İnsan hakları, insan olmamızın ve insan onurumuzun doğal bir sonucudur.’’0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top