23 Nisan İle İlgili Atatürk’ün Sözlerini Yazınız.


23 Nisan İle İlgili Atatürk’ün Sözlerini Yazınız.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk çocuklara 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı hediye etmiştir. Meclis açılmış, ve meclisin başkanı Mustafa Kemal Atatürk olmuştur.  23 Nisan 1920 tarihinin yıl dönümleri üç yıl art arda  ulusal egemenlik bayramı olarak kutlanmış, 1928 yılından itibaren de  Çocuk Bayramı olarak kutlanmıştır.

* ‘’ Her çocuğun doyasıya yaşaması gereken 23 Nisan, Türkiye’nin tek ulusal  bayramıdır.’’
*  ‘’Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel Türkiye’nin istikbâline, kendi benliğine, millî an’anelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzûmu öğretilmelidir.”

* ‘’ 23 Nisɑn Ulusɑl Egemenlik ve Çocuk Bɑyrɑmı, dünyɑ üzerinde benzeri bulunmɑyɑn bir ɑnlɑyışlɑ iki fɑrklı ve önemli unsuru bir ɑrɑdɑ tɑşıyɑn milli bɑyrɑmımızdır.’’
* ‘’ “Türk Milletinin istikbali bugünkü çocukların isabetli görüşü ve yorulmak istidadında olmayan çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır.”
* ‘’ 23 Nisan, karanlıktan aydınlığa kavuştuğumuz gündür.’’
* ‘’ Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar yok olur’’
* ‘’ Egemenlik ulusundur. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden başka hiç bir makam, ulusun alın yazısında etkin olamaz.’’


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top