Adaletin Olmadığı Bir Toplumda Ne Gibi Sorunlar Ortaya Çıkar?


Adaletin  Olmadığı Bir Toplumda Ne Gibi Sorunlar Ortaya Çıkar?

Adaletin olmadığı toplumda insanlar hakkını alamadığı için güce başvurmak zorunda kalır . Bu da kişinin suç işlemesine  neden olur . Güçlü olan kişiler güçsüzleri ezer . Ezilen insanların ruh halleri bozulur ve bu da toplumda kargaşaya , kaosa neden olur .

Adaletin olmadığı yerde eşitlik olmadığı için, hak kavramı olmadığı için, özgürlük olmadığı için insanlık denen kavram da değerini kaybetmiş olur.

Gelenek , görenekler, kültürel özellikler  değerini kaybeder . Birlik, beraberlik ve dayanışma ortadan kalkar .  Toplumdaki genel ahlak bozulmaya başlar bu da toplumun parçalanmasına ve dağılmasına neden olur . Yaşamın anlamı kalmaz . Çünkü çalışan insan emeğini almadığı için, hakkı yendiği için çalışmanın boş olduğunu düşünür . Toplumda hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet, iltimas vb. artmaya başlar. Bu da zamanla milletin dağılıp yok olmasına kadar gidebilir. Bunun için her zaman adaletten yana olmalıyız. Adaletin önemi ile ilgili şu sözleri de unutmamalıyız:

* ‘’ Αdαletin olmαdığı yerde αhlαk dα yoktur. (Michel de Montαigne)
* ‘’Hαksızlığα sαpıp çoğu insαnın seninle berαber olmαsını sαğlαmαktαnsα, αdαletle dαvrαnıp tek bαşınα kαlmαk iyidir. (Hαlide Edib Αdıvar)


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top