Yakın Çevrenizde Hangi Ekonomik Faaliyetler Yapılmaktadır? Düşüncelerinizi Arkadaşlarınızla Paylaşınız

Yakın Çevrenizde Hangi Ekonomik Faaliyetler Yapılmaktadır? Düşüncelerinizi  Arkadaşlarınızla Paylaşınız. 5.sınıf  Sosyal Bilgiler Kitabı 119. Sayfa

Yaşadığım yer İç Anadolu Bölgesi’dir . Yaşadığım şehir ise Kayseri’dir . Yaşadığım şehir olan Kayseri’de şu ekonomik faaliyetler yapılmaktadır :
* Tarım: İlçelerimizde genellikle insanlar geçimlerini sağlamak için tarım alanında çalışır.  Toprağa çeşitli ürünler ekilerek bu ürünlerin boy vermesi sağlanır . Örneğin; mısır, şeker pancarı, ay çekirdeği gibi .

* Sanayi: Kayseri merkezde ise daha çok sanayi alanında insanlar geçimlerini sağlar . Fabrikalarda çalışan insanlar elde ettiği kazanç ile geçimlerini sağlar .

* Hayvancılık: İlçelerde hayvancılık yapılır. Yaz geldiği zaman hayvanlar yaylalara götürülür ve 4-5 ay kadar yaylalarda hayvancılık yapılır.
* Ticaret: Kayseri aynı zamanda ticareti ile de tanınmış bir şehirdir . Ticaret alanında gelişmiş bir şehirdir .
* Madencilik: Yahyalı’da madencilik faaliyetleri ile insanlar geçimlerini sağlar .
* Hizmet Sektörü: Kayseri merkezde ise insanlar hizmet sektöründe çalışarak geçimlerini sağlar .
* Turizm: Kapuzbaşı Şelaleleri ise turizm açısından gelişmiş yerdir . Burada da insanlar geçimlerini sağlamak, gelen turistlere otel ayarlamak gibi işler yaparak geçimini sağlar.
Not:  İklim, Yeryüzü şekilleri, su kaynakları, nüfusun  dağıılşı ülkemizin  farklı yerlerinde yapılan  ekonomik faaliyetleri etkiler.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top