Türk Toplumunda Sosyal Dayanışma Ve Yardımlaşma Her Zaman Her Dönemde Önemli Olmuştur. Sizce Bunun Sebepleri Nelerdir?

Türk Toplumunda Sosyal Dayanışma Ve Yardımlaşma Her Zaman  Her Dönemde Önemli Olmuştur. Sizce Bunun  Sebepleri Nelerdir?  7.Sınıf sosyal Bilgiler Kitabı 168.sayfa

Bizim milletimiz çok asil ve yardımsever bir millettir . Çünkü geçmişimize baktığımızda geçmişte kurulan Türk devletlerinin de yardımlaşmaya ve dayanışmaya çok önem verdiğini biliyoruz . Çünkü bu değerler bizim toplumumuzda geleneksel bir hal almıştır .

Yardım etme, birlik ve beraberlik içinde  hareket etme , zor durumda kalanların elinde tutma milletimizin damarlarında vardır . Bu dayanışma ve yardımlaşmanın en önemli sebebi ise dinimiz olan İslam dinidir.

Çünkü dinimiz İslam dini her zaman iyiliği , yardımseverliği ,  cömertliği, dayanışmayı emretmiştir . Dinimizde iyilik etmek büyük bir erdemdir . Din doğrultusunda hareket eden inançlı insanlar da bunun için her zaman  ve her dönemde yardımlaşmayı ve dayanışmayı süreklilik haline getirmişlerdir . Bunun için de çeşitli  adlarda vakıflar kurulmuş ve  hayırsever sahipler buralara bağış yaparak insanlara faydalı olmuşlardır . Açılan vakıflar sayesinde  maddi durumu olmayan insanlar rahatlamış ve maddi sıkıntılar çekmemiştir .  Böylece toplumda kimse zor kalmamıştır ve her insan mutlu bir şekilde hayatlarını idame ettirmeye çalışmışlardır . Milletimiz  günümüzde de sosyal dayanışma ve yardımlaşma içinde hareket etmeye devam etmektedir . Özellikle internetin de hayatımıza girmesi ile yardımlaşma ve dayanışma  daha da artmıştır .  Örneğin; hasta olan bir küçük kız çocuğuna internet aracılığı ile yardım etmekteyiz ve o kız çocuğunun  hayatı kurtarılabilmektir vb .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top