Gelecekte Hangi Mesleği Yapmak İstiyorsunuz? Bu Meslek Hakkında Neler Biliyorsunuz?


Gelecekte Hangi Mesleği Yapmak  İstiyorsunuz? Bu Meslek Hakkında Neler Biliyorsunuz? 7. sosyal bilgiler sınıfı 180. sayfa

Herkes her mesleği yapamaz . Çünkü her insanın kendine özgü farklı yetenekleri vardır . Bundan dolayı da farklı meslek dalları ortaya çıkmıştır . Gelecekte yapmak istediğim meslek doktorluktur . Doktor olmayı çok istiyorum . Çünkü hastaları iyileştirmek istiyorum .  Kendime, aileme, içinde yaşadığım topluma ve dünyaya faydalı bir insan olmak istiyorum .

Tıp alanında yeni çalışmalarda bulunmak istiyorum . Tedavisi olmayan bir hastalığın tedavisini bulmak istiyorum . Bunun için de elimden gelen her türlü çalışmayı yapacağıma inanıyorum .

Doktorluk hakkında bildiklerim ise şunlardır : Doktorluk zor bir meslektir . Çünkü devamlı nöbetlerimiz olacak ve gece ve gündüzümüz olmayacaktır yeri geldiği zaman . Doktorlar insanlara ilaç yazan , onları ameliyat eden, onları iyileştiren, yardımsever kişilerdir . Bunun için doktorluk hem gönüllülük gerektiren bir meslek hem de diğer tüm meslekler gibi insanlığa faydalı olabilecek bir meslektir . Doktor olabilmek için ilk olarak üniversite sınavından yüksek bir puan almak gerekir . Sayısalcı olmak gerekir . Yani matematik, kimya, fizik, biyoloji gibi derslerde süper olmam gerekiyor . Üniversite puanının çok yüksek olması gerekir. İyi bir puan alındıktan sonra tıp fakültesi kazanılır.  Aldığım puana göre ister İngilizce tıp okurum . İngilizce tıp okumak için 7 yıl üniversite okumak gerekir. İngilizcesi iyi olanlar ise boşa vakit kaybetmemek için 6 yılda tıp fakültesini bitirirler . Daha sonra zorunlu olarak 6 ay kadar doğu görevi yapılır . Sonra TUS’un sonuçlarına göre  ve aldığımız puana göre  bölüm seçeriz. O bölümde de uzmanlaşmak için 4 yıl okuduktan sonra istediğimiz alanda uzman bir doktor oluruz.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top