Ders Çalıştığınız Sırada Bulunduğunuz Ortamın Nasıl Olmasını, Çevrenizdekilerin Size Nasıl Davranmasını İstersiniz.

Ders Çalıştığınız Sırada Bulunduğunuz Ortamın  Nasıl Olmasını, Çevrenizdekilerin  Size Nasıl Davranmasını İstersiniz. 7. Sınıf sosyal bilgiler sınıfı

Ders çalışmak insanı ileri götürür ve kişinin gelişimine olumlu yönde eder . Bunun için ders çalışılan ortamın  aydınlık , güneş alan bir yerde olması gerekir . Yani odamız ya da  çalıştığımız yer aydınlık olmalı , güneş almalıdır . Güneş odamıza girdiği zaman da daha mutlu oluruz ve çalışmaya daha istekli oluruz . Çünkü güneş giren oda insanı dinç tutar ve güneşin olduğu yer insanın içini de aydınlatır.

Bunun için önce o odanın güneş alması gerekir . Çalıştığımız yer ayrıca nem almamalıdır . Masamız olmalıdır , sandalyemiz olmalıdır .

Kimse bize  ders çalışma konusunda baskı kurmamalıdır . Kendi yöntem ve tekniklerimizi uygulayarak ders çalışmalıyız ve hiç kimsenin baskısına maruz kalmamalıyız . Yani çalıştığımız yer özgür bir ortam olmalıdır . Ders çalıştığımız sırada aile bireyleri bize karşı anlayışlı olmalı ve hemen odamızı terk etmelidirler . Eğer kendimize özel bir oda yapılmadıysa , aile bireyleri o odada televizyon açmamalıdır . Yüksek sesle konuşmamalıdır ve bizim çalışmamız için ellerinden gelen fedakarlıkları yapmalıdırlar . Ders çalıştığımız yer bir sınıfsa , orada bulunan arkadaşlarımız da bizim çalışmamıza saygı göstermeli ve  empati kurma becerisine sahip olmalıdırlar . Yani  insanlara çalışırkan saygılı olmalıyız , kibar olmalıyız ve kaba davranışlar içinde bulunmamalıyız . Saygıyı ve  empati kurma becerisini  hayatımızda bir ilke olarak görmeliyiz .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top